Kup sobie paszport. W tych krajach to możliwe
Czy paszport można kupić? W niektórych krajach to możliwe. Nie musimy ubiegać się o obywatelstwo po zdaniu egzaminów, znajomości języka i wielu latach spędzonych w danym państwie. Wystarczy odrobina cierpliwości i sporo kasy.
Spis treści:
Czy da się kupić paszport?
W Polsce wyrobienie paszportu kosztuje, ale de facto paszportu nie kupujemy. Płacimy za fakt wyrobienia tego dokumentu, jednak sam w sobie przysługuje nam jako obywatelom. Podobnie jest w innych krajach, gdzie mieszkaniec może wyrobić sobie paszport i legitymować się swoim obywatelstwem za granicą. Oczywiście możemy stać się obywatelami innego kraju - wszędzie obowiązują jednak pewne zasady.
Z reguły do otrzymania innego obywatelstwa konieczne jest wykazanie związku z danym państwem. Wieloletni pobyt, mieszkanie, praca, związki rodzinne - opcji jest sporo, ale nie są one dostępne od ręki i dla każdego. Czy jednak istnieje możliwość kupienia obywatelstwa? Tak - w niektórych państwach wystarczy zapłacić, aby otrzymać nowy paszport i stać się tym samym nowym obywatelem.
W tych krajach kupisz obywatelstwo
Istnieje pewna grupa państw, w których znajdziemy opcję kupienia obywatelstwa. Nie jest to jednak transakcja, w której płacimy bezpośrednio za wydanie paszportu z innym godłem czy flagą. Mowa o specjalnych programach, w których w zamian za inwestycje na terenie państwa, można stać się jego obywatelem. Wymogi są różne, a poniżej znajdziecie najciekawsze przykłady:
- Malta - 12 do 18 miesięcy, inwestycje powyżej 600 000 euro
- Vanuatu - 1-2 miesięcy, powyżej 130 tysięcy dolarów
- Grenada - do 6 miesięcy, powyżej 150 000 dolarów
- Saint Kitts and Nevis - 6+ miesięcy, powyżej 250 000 dolarów
- Saint Lucia - 4+ miesięcy, powyżej 100 000 dolarów
- Dominika - 3-6 miesięcy, powyżej 100 000 dolarów
- Antigua i Barbuda - 3-6 miesięcy, powyżej 100 000 dolarów
- Turcja - 6-8 miesięcy, powyżej 400 000 dolarów
- Egipt - 6+ miesięcy, 250 000 dolarów
- Jordania - 3-6 miesięcy, powyżej 750 000 dolarów
Najbardziej łakomym kąskiem z listy wydaje się być obywatelstwo Malty. W tym przypadku otrzymujemy paszport kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Dzięki niemu możemy bez trudu studiować, mieszkać i pracować w każdym kraju UE. Samo uzyskanie obywatelstwa nie jest w tym przypadku całkowicie banalne, bo mimo konieczności inwestowania (np. w obligacje państwowe), konieczne jest mieszkanie na Malcie przez minimum 1 rok.
Sam proces prześwietlania danej osoby jest bardzo rygorystyczny. Sprawdzane są liczne dokumenty, które trzeba złożyć, osoba musi mieć nienaganną i przejrzystą przeszłość. Ostatecznie jednak dla wielu osób to świetna możliwość, która ułatwi dalsze inwestowanie na terenie UE, czy po prostu zamieszkanie tam i podróżowanie po całym świecie.
Obywatelstwo nie takie tanie
W przypadku pozostałych państw korzyści również mogą być spore, jak choćby dla obywateli Antiguy i Barbudy. Paszport tego kraju oferuje dostęp do wielu rynków, np. na Karaibach i w ramach Wspólnoty Narodów. Trzeba jednak pamiętać, że wymienione w zestawieniu koszta nie są finalne. W róznych przypadkach mogą one znacznie wzrosnąć.
Dlatego też np. 100 000 dolarów może okazać się kwotą wpłacaną na państwowy fundusz, a pozostałe koszta dotyczą inwestycji, kupna nieruchomości i nie tylko. Ostatecznie "kupno" obywatelstwa nie jest przeznaczone dla zwykłych osób, którym znudziła się ich ojczyzna.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!