Londyn na city break. Co robić w mieście, które kochają Polacy?

Londyn to idealne miasto na city break. Tętniąca życiem metropolia oferuje niezliczone atrakcje: od ikonicznych zabytków, takich jak Big Ben, Tower Bridge i Pałac Buckingham, po światowej klasy muzea i galerie, jak British Museum i Tate Modern. Spacer po malowniczym Hyde Parku, zakupy na Oxford Street i wieczorne wyjścia do teatrów na West Endzie gwarantują niezapomniane wrażenia. Londyn to także raj dla smakoszy z kuchniami z całego świata, które można odkrywać w tętniących życiem dzielnicach, takich jak Soho czy Covent Garden. Co warto zobaczyć w stolicy Anglii?

Big Ben w Londynie.
Big Ben w Londynie.123RF/PICSEL

Londyn. Stolica Anglii i Wielkiej Brytanii i długa historia miasta

Stolica Wielkiej Brytanii, położona nad Tamizą, to trzecia co do wielkości metropolia w Europie. Londyn wyprzedzają pod tym względem jedynie Moskwa i Stambuł. Miasto rozciąga się na powierzchni 1572 kilometrów kwadratowych. Według danych statystycznych Londyn zamieszkuje obecnie niespełna 10 milionów ludzi. Warto podkreślić, że niemal połowa z nich to imigranci, którzy w większości przypadków wyemigrowali na "Wyspy" w celach zarobkowych.

Na ulicach angielskiej stolicy można licznie spotkać przedstawicieli rozmaitych narodowości, jak choćby z Polski czy Indii. Londyn to jedno z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miast na świecie. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że urząd burmistrza miasta od 2016 roku sprawuje muzułmanin - Sadiq Khan.

Nie należy zapominać, że stolica Wielkiej Brytanii jest jednocześnie siedzibą monarchy - Króla Karola III, który sprawuje władzę z londyńskiego Pałacu Buckingham.

W długiej i bogatej historii Londynu wydarzyło się już chyba wszystko, co mieści się w specyfice wielkich miast. Metropolia zmagała się już ze smogiem, ale płynnie poddała się błyskawicznemu rozwojowi w dziedzinie nowych technologii. Zwiedzając Londyn przez kilka dni, można poznać najważniejsze wątki w historii miasta i jego mieszkańców. Wystarczy dobry plan!

Dzielnice i mapa Londynu. Czy to duże miasto?

Jeśli chodzi o administracyjny podział miasta, należy wskazać na dwie zasadnicze części Londynu - Londyn Wewnętrzny (Inner London) oraz Londyn Zewnętrzny (Outer London). Pierwsza z nich obejmuje dzielnice stanowiące serce miasta. Okolona jest ona dzielnicami Londynu Zewnętrznego. Granice tych obszarów ustalono w latach 60. XIX wieku, jednak później kilkukrotnie ulegały przesunięciom.

Londyn wewnętrzny obejmuje obecnie następujące dzielnice: Camden, Greenwich, Hackney, Hammersmith and Fulham, Islington, Kensington and Chelsea, Lambeth, Lewisham, Southwark, Tower Hamlets, Wandsworth, Westminster. Istnieje jeszcze obszar zwany City of London, jednak oficjalnie nie funkcjonuje on jako gmina miasta.

Wokół powyższej strefy do Londynu Zewnętrznego zaliczają się: Barking and Dagenham, Barnet, Bexley, Brent, Bromley, Croydon, Ealing, Enfield, Haringey, Harrow, Havering, Hillingdon, Hounslow, Kingston upon Thames, Merton, Newham, Redbridge, Richmond upon Thames, Sutton, Waltham Forest.

Warto dodać, że w Londynie i jego okolicach funkcjonuje aż pięć portów lotniczych:

  • Londyn Heathrow,
  • Londyn Gatwick,
  • Londyn Stansted,
  • Londyn-Luton,
  • Londyn-City.

Ze względu na rozmiar obszaru miejskiego w 2004 roku Londyn postanowiono podzielić na liczne podregiony (Północny, Wschodni, Zachodni, Środkowy i Południowy). Te z kolei dzielą się na mniejsze gminy, których łącznie jest 33.

W stolicy Wielkiej Brytanii można korzystać z 11 linii metra - to jedna z największych stref kolei podziemnej na świecie. Zwolennicy komunikacji naziemnej także mają niemały wybór - po Londynie kursuje aż 400 linii autobusowych.

Pałac Buckingham, Londyn.123RF/PICSEL

Atrakcje Londynu. Co warto zobaczyć?

Londyn jest miastem różnorodnym nie tylko pod względem etnicznym. Aby zwiedzić wszystkie jego interesujące zakątki i największe atrakcje, trzeba poświęcić nie tyle kilka dni, ale nawet tygodni. Dla najbardziej zapalonych to wręcz kilkumiesięczna wyprawa! Które atrakcje i zabytki brytyjskiej metropolii warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

  • Pałac Buckingham

Jednym z najważniejszych i najbardziej naturalnych skojarzeń z Londynem jest rodzina królewska. Od wieków stanowi symbol Wielkiej Brytanii, a materialnym wyrazem jej obecności w życiu angielskiej społeczności jest Pałac Buckingham. Obiekt pełni funkcję oficjalnej rezydencji rodziny i stanowi ważny zabytek architektury barokowej. Nie tylko mieszkają tu członkowie rodziny monarchy, ale organizuje się tu także liczne spotkania i państwowe uroczystości. Co ważne, niektóre z pałacowych wnętrz są udostępnione dla ruchu turystycznego.

  • Tower Bridge

Wizerunek tego słynnego, londyńskiego mostu zwodzonego od dawna jest obecny w kulturze, również masowej. To także gratka dla miłośników architektury. Most Tower Bridge wzniesiono nad Tamizą w 1872 roku. Można wspiąć się na górę i cieszyć okazałą panoramą miasta.

London Eye.NICOLAS ECONOMOU / NurPhotoAFP
  • London Eye

Bardziej nowoczesnym symbolem Londynu stał się, obok pałaców i mostów, London Eye - czyli biały diabelski młyn usadowiony w środku miasta, tuż nad Tamizą. Pierwsi zainteresowani mogli skorzystać z przejażdżki pod koniec 1999 roku. Koło składa się z 32 kapsuł, z których można oglądać Londyn niemalże z lotu ptaka.

  • Big Ben

Obecny w filmach i bajkach Big Ben, czyli największy zegar na terenie Londynu, robi jeszcze większe wrażenie na żywo. Umieszczony został na wieży wybudowanej w stylu neogotyckim, zwaną "Tower Elizabeth". Ta zaś stanowi część angielskiej siedziby parlamentu mieszczącej się w Pałacu Westminsterskim. Co 15 minut Big Ben wygrywa charakterystyczną melodię, a we wnętrzu wieży odzywa się dzwon.

  • Tower of London

Twierdza Tower of London przez wieki pełniła szereg rozmaitych funkcji. Trzymano tam więźniów, traktowano ją jako mennicę czy arsenał do przechowywania broni. Wykonano tutaj także liczne egzekucje. Budynek stanowi dla londyńczyków miejsce szczególne, ponieważ to właśnie w jego murach przechowywane są obecnie klejnoty koronne. Jedna z legend głosi, że kruki zamieszkałe na terenie Tower of London będą tam tak długo, jak długo trwać będzie monarchia brytyjska.

  • Katedra świętego Pawła

W rejonie City of London można podziwiać jeden z najpiękniejszych zabytków miasta - anglikańską świątynię, która została wzniesiona w 1710 roku. Przypisywano jej głęboką symbolikę związaną z odrodzeniem się miasta po licznych trudnych doświadczeniach, jak pożar czy epidemia.

Uwagę zwraca przede wszystkim monumentalna kopuła Katedry św. Pawła. Waży 700 ton i stanowi drugą pod względem wielkości kopułę na świecie.

Planując wyjazd do Londynu, nie zapomnij także o The British Museum, Hyde Parku, Trafalgar Square czy Tate Modern.

Pogoda w Londynie. Czy to deszczowe miasto?

Stolica Wielkiej Brytanii przyciąga w zasadzie bez względu na pogodę. O przyjemna aurę tutaj nietrudno, a legenda deszczowego, mglistego Londynu bynajmniej nie odstrasza. Ze względu na swoje położenie Wielka Brytania mieści się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Nie odbiega zatem warunkami pogodowymi od tych, do których jesteś przyzwyczajony w Polsce. Jest tam jednak znacznie wilgotniej, przez co srogie zimy czy bardzo gorące lata omijają Anglików.

W Londynie pogoda może gwałtownie zmienić się nawet w ciągu jednego dnia, a lekkie chmury przeplatane ze słońcem - zamienić się w deszcz. Będzie to jednak raczej dłuższa mżawka niż intensywna ulewa. W podręcznym bagażu zawsze więc warto mieć ze sobą parasolkę.

Jaki jest czas w Londynie? Minus jedna godzina

Londyn leży w innej strefie czasowe niż Polska. Z tego powodu, szykując się do wycieczki na Wyspy Brytyjskie, musisz przygotować się na małe przesunięcie w czasie. Wskazówki zegarka powinieneś przestawić o jedną godzinę do tyłu.

Wycieczka do Londynu. Ile dni potrzeba na zwiedzanie?

Wszystko zależy od tego, jak wiele chcesz zobaczyć. Wycieczka śladem najważniejszych atrakcji i zabytków miasta powinna zająć około 5 dni. Jednak na niektóre z muzeów, np. Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, trzeba poświęcić co najmniej kilka godzin.

Stolica Anglii to zatem dokonały pomysł na weekendowy wypad, tygodniowe wakacje, jak i kilkumiesięczny pobyt!

Jak dotrzeć do Londynu?

Najlepszym pomysłem na podróż do Londynu jest rejs lotniczy. Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem atrakcyjnego połączenia z Polski do jednego z pięciu portów lotniczych, które je obsługują.

Tanie połączenia znajdziesz m.in. z Krakowa, skąd dostaniesz się na lotnisko Gatwick. Do portu Luton dolecisz natomiast z Warszawy, Lublina, Krakowa, Olsztyna, Katowic, Gdańska, Poznania czy Wrocławia. Do Londynu latają m.in. Ryanair, Wizz Air, easyJet czy LOT.

W zależności od tego, które lotnisko londyńskie obierzesz jako swój cel, inaczej będzie wyglądać transport do samego serca miasta lub na miejsce noclegu. Na port lotniczy Heathrow dojeżdża linia metra, którą wygodnie dostaniesz się w każdy punkt metropolii. Między lotniskami a miastem kursują także taksówki, autobusy i pociągi. To doskonała opcja, jeśli twój samolot ląduje na Luton lub Stansted, które od Londynu dzieli 50-60 kilometrów.

Underground. Metro w Londynie jest najstarsze na świecie.FREDERIC PETRY / Hans Lucas / Hans Lucas via AFPAFP

Ciekawostki o Londynie

Londyn to miasto na tyle duże i różnorodne, że nie sposób poznać wszystkie jego tajemnice. Co warto wiedzieć o tej barwnej metropolii?

  • Londyn jest miastem, w którym powstało pierwsze metro na świecie! Obecnie liczy ono ponad 270 stacji - podziemna sieć połączeń znacznie rozrosła się od 1863 roku.
  • Angielska stolica nie umknęła uwadze reżyserów i scenarzystów. Miasto było tłem lub bohaterem takich produkcji, jak Harry Potter, Dynastia Tudorów czy komedii romantycznej Notting Hill.
  • Każdego roku w sezonie letnim do Londynu ściągają miłośnicy tenisa. Organizowany jest tu najstarszy i najsłynniejszy turniej w tej dyscyplinie - Wimbledon.

Jeśli planujesz krótki wypad do Londynu, możesz mieć pewność, że jeszcze tu wrócisz!

Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas