Minuty grozy w Fengyang. Dach Wieży Bębna runął z hukiem
W jednej z atrakcji turystycznych Chin doszło do bardzo groźnie wyglądającego incydentu. Setki dachówek oderwały się od dachu Wieży Bębna w Fengyang, w prowincji Anhui, spadając z wysokości ponad dwóch pięter i wzbijając w powietrze ogromną chmurę pyłu.

Wieża Bębna w Fengyang, wzniesiona w 1375 roku, była wykorzystywana przed laty do ogłaszania rozpoczęcia ceremonii oraz informowania mieszkańców o porze dnia. To jeden z największych tego typu obiektów w Chinach i jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu.
Lawina deszczówek
W poniedziałkowy wieczór spokój okolicy zakłócił jednak nagły hałas - świadkowie mówią, że przez minutę lub dwie dachówki z górnej części wieży zsuwały się jedna po drugiej, z impetem uderzając o brukowany plac. Jeden z obecnych przy zdarzeniu relacjonował dla Yangcheng Evening News, że wszystko zaczęło się od pojedynczych odgłosów spadających elementów, które szybko przerodziły się w prawdziwą lawinę gruzu.
Sytuacja wyglądała dramatycznie, ale szczęśliwie nikt nie ucierpiał - niemniej jeden ze świadków rozmawiających z The Beijing News twierdzi, że "gdyby to wydarzyło się chwilę później, plac pełen byłby dzieci bawiących się po kolacji".
O włos od tragedii
Co ciekawe, wieża przeszła remont zaledwie rok wcześniej, po tym jak jej dach został lekko uszkodzony. Jak jednak podkreślają lokalne władze, konstrukcja składa się z dwóch części: oryginalnej bazy z czasów dynastii Ming oraz nadbudowy, która została zrekonstruowana w 1995 roku. To właśnie ta druga część została najbardziej uszkodzona podczas poniedziałkowego zdarzenia, a Biuro ds. kultury i turystyki w Fengyang bada aktualnie dokładne przyczyny oderwania się dachówek.
Fengyang to miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym, gdyż to właśnie tutaj urodził się Zhu Yuanzhang, założyciel dynastii Ming, znany jako cesarz Hongwu. To za jego panowania Chiny przeżywały złoty okres, oparty na dynamicznym handlu zagranicznym i rosnącej populacji. To również wtedy kraj wprowadził papierowy pieniądz, zastępując tradycyjne srebro i złoto.