Czy jakość snu decyduje o ryzyku alzheimera? Nowe odkrycia budzą niepokój
Z najnowszych badań wynika, że długość fazy REM we śnie może wiązać się z większym ryzykiem choroby Alzheimera. Eksperci podkreślają, jak ważna jest regularność snu, aktywność fizyczna i unikanie używek, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Jeśli masz kłopoty ze snem, warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

Naukowcy wciąż próbują ustalić, dlaczego choroba Alzheimera u niektórych się rozwija, a u innych nie. Teraz skupili się na związku między fazą REM snu a wystąpieniem tej choroby i doszli do ciekawych wniosków.
Związek snu z chorobą Alzheimera
W badaniu wzięło udział 123 osób, a badacze przyjrzeli się czasowi, który był im potrzebny do osiągnięcia fazy snu REM, a także kilku biomarkerom związanym z chorobą Alzheimera.
Faza REM występuje podczas snu - wtedy poruszają się nasze gałki oczne i śnimy. Jest ona ważna dla uczenia się i zapamiętywania, więc jej niedobór poważnie szkodzi.
Wśród uczestników 64 osoby cierpiały na chorobę Alzheimera, 41 osób miało łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, a pozostali byli w tym obszarze zdrowi. Okazało się, że u osób, u których faza REM trwała dłużej, częściej występowały biomarkery choroby Alzheimera.
Badania pokazują, że osoby z demencją mają tendencję do problemów ze snem, jednak brakuje jednoznacznych dowodów na powiązanie tego z czynnikami ryzyka choroby. Mimo wszystko naukowcy wciąż badają tę zależność. I tak w listopadzie opublikowane zostało badanie, podczas którego wykazano, że u 35 proc. osób źle sypiających rozwinął się zespół motorycznego ryzyka poznawczego, który jest uważany za prekursor demencji.
- Słaba jakość snu jest powiązana z chorobą Alzheimera - mówi dr W. Christopher Winter, neurolog i specjalista medycyny snu. - Z drugiej strony, osoby, które dobrze śpią i mają stałe, regularne godziny snu, wydają się zmniejszać ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych.
Jak poprawić swój sen? Wydłużenie fazy REM
Większość ludzi przechodzi nawet sześć cykli snu w ciągu nocy, a sen REM jest ich częścią. Nie da się dokładnie określić, w jaką fazę snu akurat wchodzimy, dlatego zaleca się poprawić ogólną jakość snu, aby wystąpiły pozytywne efekty, w tym zmniejszenie ryzyka zachorowania na różne schorzenia.
Dla lepszych efektów kontrolowania swojego snu możesz użyć opaski lub zegarka, który będzie mierzył czas regeneracji i śledził fazy snu.
Ważny jest stały harmonogram snu, aby organizm przyzwyczaił się do konkretnych godzin, w których może odpoczywać. Warto ograniczyć alkohol i kofeinę wieczorem, a także wprowadzić do swojego życia umiarkowane treningi.
Te aspekty również dobrze działają na zapobieganie zachorowania na alzheimera - dobry sen, ćwiczenia, kontrola cukrzycy i ciśnienia oraz ograniczenie alkoholu i palenia papierosów.
Jeśli męczą cię problemy ze snem, eksperci radzą, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.