Dlaczego sen jest kluczowy dla zdrowia mózgu? Tak poprawisz jego jakość
Odkrycia dotyczące wpływu snu na nasze zdrowie pokazują, że niewystarczające fazy głębokiego snu mają negatywny wpływ na mózg i mogą przyspieszać rozwój choroby Alzheimera. Kluczowe jest utrzymanie zdrowych nawyków snu, takich jak regularne godziny spania i unikanie elektroniki na godzinę przed snem, aby wspierać regenerację organizmu.

Najnowsze badania wykazały, że niewystarczająca ilość czasu w głębokich fazach snu - wolnofalowej i REM - może powodować szybsze pogarszanie się części mózgu związanych z chorobą Alzheimera.
Jak sen wpływa na nasze zdrowie?
Udowodniono, że deficyt snu głębokiego jest w stanie prowadzić do kurczenia się części mózgu, które są wczesnymi wskaźnikami pogorszenia funkcji poznawczych i choroby Alzheimera.
- Odkryliśmy, że objętość części mózgu zwanej dolnym obszarem ciemieniowym zmniejszyła się u osób z niewystarczającym snem powolnym i REM - powiedział główny autor badania Gawon Cho, adiunkt w dziedzinie medycyny wewnętrznej w Yale School of Medicine. - Ta część mózgu syntetyzuje informacje sensoryczne, w tym informacje wzrokowo-przestrzenne, więc logiczne jest, że wykazuje neurodegenerację na wczesnym etapie choroby.
Jakie znaczenie dla naszego organizmu ma głęboki sen?
Głęboki sen to stan, kiedy w naszym mózgu usuwa się toksyny i martwe komórki, a także naprawia i regeneruje ciało na następny dzień. Podczas snu REM mózg zajęty jest przetwarzaniem emocji, utrwaleniem wspomnień i wchłanianiem nowych informacji. To dlatego tak ważne jest uzyskanie jakościowego snu głębokiego i REM, które są kluczowe dla naszej zdolności do funkcjonowania.
Jak długo powinniśmy spać?
Przeciętny dorosły potrzebuje około 7-8 godzin snu, aby się zregenerować, podczas gdy nastolatkowie i dzieci muszą spać znacznie więcej, a osoby starsze - mniej.
Raport IKEA o śnie przygotowany przez GlobeScan pokazuje, że Polacy śpią średnio 6 godzin i 45 minut dziennie. To nieco mniej, niż uważają za pożądane, ale mimo to należą do czołówki zadowolonych Europejczyków.
Eksperci są zdania, że powinniśmy spędzać około 15-25% nocy w głębokim śnie, jednak zależy to od wielu indywidualnych czynników, takich jak wiek czy styl życia.
Pomóc przy porannym wstawaniu może ustawienie budzika na czas będący wielokrotnością 90 minut - na przykład na 7,5 godziny nieprzerwanego spoczynku, bo właśnie około półtorej godziny trwa cykl snu, który powtarza się w ciągu nocy od czterech do sześciu razy.
Jak osiągnąć głębszy sen?
Głęboki sen pojawia się niedługo po zaśnięciu, natomiast najdłuższa faza REM - nad ranem. Dlatego chodząc spać późno i wstając wcześnie, narażamy się na niespędzenie wystarczającej ilości czasu w jednej lub obu z tych faz. Aby zapewnić sobie prawidłowy odpoczynek, sen musi być spokojny i nieprzerwany.
Badanie z 2023 roku wykazało, że dobra higiena snu pozwala na wydłużenie długości życia mężczyzn o prawie pięć lat i kobiet o 2,5 roku.
Na szczęście można wytrenować mózg, aby spał lepiej. Aby tego dokonać, należy chodzić spać i wstawać codziennie o tych samych godzinach - również w weekendy i święta. Ważne jest również miejsce, w którym śpimy. Temperatura w pokoju powinna być niższa i warto zainwestować w dobre zasłony, ponieważ spanie w ciemności daje lepsze efekty. Przed snem lepiej unikać alkoholu, który bardzo obciąża wątrobę.
Eksperci wspominają o rutynie snu: bez niebieskiego światła i ekranów przez godzinę przed snem, a także z wyciszeniem się jogą czy ciepłą kąpielą. Dzięki temu poprawi się jakość naszego snu.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!