Po co potrzebujemy snu? Wcale nie po to, co sądziliśmy!

Do tej pory sądziliśmy, że mózg pozbywa się podczas snu nagromadzonych toksyn, dzięki czemu po dobrze przespanej czujemy się zregenerowani i gotowi do działania. Czy to możliwe, że przez lata żyliśmy w błędzie?

Pamiętaj, by się wysypiać. Chociaż jedna z teorii, dlaczego tego potrzebujemy, właśnie upadła
Pamiętaj, by się wysypiać. Chociaż jedna z teorii, dlaczego tego potrzebujemy, właśnie upadła123RF/PICSEL

Nowe badanie ujawnia bardziej szczegółowe informacje na temat tego, do czego tak naprawdę potrzebujemy snu. Przez długi czas sądzono, że mózg wykorzystuje go do wprowadzenia na najwyższe obroty swojego system usuwania odpadów, znanego jako układ glimfatyczny, który oczyszcza mózg z toksyn powstałych w procesie oddychania komórkowego oraz dostarcza do niego składniki odżywcze i białka.

Po co śpimy? Teraz już nie wiadomo

Badania na myszach przeprowadzone przez naukowców Imperial College London sugerują jednak, że działa on lepiej w innych okolicznościach. Jak możemy przeczytać w ich publikacji w czasopiśmie Nature Neuroscience, chociaż nowe odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia na ludziach, to wiele wskazuje na to, że nasze "centrum dowodzenia" lepiej niż podczas snu pozbywa się toksyn w czasie aktywności.

Obszar (naukowy) był tak bardzo skupiony na idei usuwania zanieczyszczeń jako jednego z kluczowych powodów, dla których śpimy, więc oczywiście byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy w naszych wynikach zaobserwowaliśmy coś przeciwnego
wyjaśnia współautor badań, prof. Nick Franks.

Kiedy badacze prześledzili ruch płynu w mózgach myszy za pomocą barwnika fluorescencyjnego, odkryli, że zdolność mózgu do usuwania toksyn została zmniejszona zarówno podczas snu, jak i podczas znieczulenia. Śpiące myszy były o 30 proc. mniej skuteczne w usuwaniu barwnika z mózgu w porównaniu do przytomnymi gryzoniami, natomiast w przypadku myszy pod narkozą mówimy o 50 proc.

Mózg lepiej oczyszcza się z toksyn podczas aktywności

Naukowcy stwierdzili jednak, że na szybkość przemieszczania się niektórych toksyn przez mózg może wpływać wielkość cząsteczek, a niektóre związki są usuwane przez różne systemy, więc ich odkrycie wymaga jeszcze doprecyzowania. Niemniej jak dotąd nie udało im się ustalić, co w tych stanach - tj. snu i narkozy - spowalnia usuwanie cząsteczek z mózgu.

Badacze chcą też sprawdzić, czy odkrycia można potwierdzić na ludziach, bo jeśli tak, to niniejako zmuszają nas one do przepisania podręczników. Jak wyjaśnia jeden z autorów badania, prof. Bill Wisden, istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego śpimy i chociaż jego zespół wykazał, że oczyszczanie z toksyn może nie być kluczowym powodem, nie można zaprzeczyć, że sen jest ważny.

Zaburzenia snu to częsty objaw osób cierpiących na demencję, jednak nadal nie wiemy, czy jest to konsekwencja, czy czynnik napędzający postęp choroby. Być może jest tak, że dobry sen rzeczywiście pomaga zmniejszyć ryzyko demencji z powodów innych niż oczyszczanie z toksyn
podsumowują badacze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas