Kiepsko śpisz? Naukowcy mają złe wieści: To postarza mózg o kilka lat

Naukowcy odkryli, że problemy ze snem, jak trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, mogą przyspieszać starzenie się mózgu o nawet trzy lata. Badania przeprowadzone na niemal 600 osobach w średnim wieku wykazały, że zła jakość snu wiąże się też z gorszym stanem zdrowia mózgu w późniejszych latach.

Bezsenność może wywoływać depresję i inne choroby. Sprawia też, że nasz mózg szybciej się starzeje
Bezsenność może wywoływać depresję i inne choroby. Sprawia też, że nasz mózg szybciej się starzeje123RF/PICSEL

Wyniki nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Neurology, pokazały, że osoby z problemami ze snem miały większe zmiany w strukturach mózgu 15 lat po rozpoczęciu badania, mimo uwzględnienia innych czynników ryzyka, jak wiek, płeć, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Mówiąc wprost, uczestnicy, którzy zgłaszali więcej problemów ze snem, mieli mózgi o 2,6 lat starsze niż ci, którzy spali dobrze.

Dr Clemence Cavailles z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco stwierdziła, że już wcześniejsze badania powiązały problemy ze snem z gorszymi zdolnościami myślowymi i pamięcią w starszym wieku, co zwiększa ryzyko demencji. Wyniki nowego badania sugerują zaś, że zły sen może przyspieszać starzenie się mózgu już w średnim wieku.

Znaczenie zdrowego snu dla mózgu

Kristine Yaffe, badaczka z Uniwersytetu Kalifornijskiego i członkini Amerykańskiej Akademii Neurologii, podkreśla, jak ważne jest rozwiązanie problemów ze snem już we wcześniejszych latach życia, aby zachować zdrowie mózgu. Zaleca ona utrzymanie regularnego harmonogramu snu, regularną aktywność fizyczną, unikanie kofeiny i alkoholu przed snem oraz stosowanie technik relaksacyjnych.

Nasze wyniki podkreślają, jak istotne jest wczesne zajęcie się problemami ze snem, aby zachować zdrowie mózgu
powiedziała Yaffe.

Dodała również, że przyszłe badania powinny skupić się na znalezieniu nowych sposobów poprawy jakości snu i zbadaniu długoterminowego wpływu snu na zdrowie mózgu u młodszych osób.

Jak zdrowy styl życia wpływa na mózg

Inne badania, również opublikowane w Neurology, wskazują, że nie tylko dobry sen, ale także aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz unikanie palenia mogą zmniejszać ryzyko udaru, demencji i depresji w późniejszym wieku. Zachowanie w normie wskaźników takich jak waga ciała, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi może przynieść korzyści nie tylko sercu, ale również mózgowi.

Autor badania, dr Santiago Clocchiatti-Tuozzo z Uniwersytetu Yale, zaznacza, że zdrowie mózgu jest kluczowe dla optymalnego funkcjonowania każdego człowieka. "Dokonywanie zdrowych wyborów w średnim wieku może mieć znaczący wpływ na zdrowie mózgu w starszym wieku" - stwierdził.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli bezzałogową łódźPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas