Największe lotnisko świata. 5 powodów, dlaczego to taki gigant
Port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson to największe lotnisko świata, które rocznie obsługuje ponad 100 milionów pasażerów. Oto 5 faktów, które sprawiają, że port może być takim gigantem.
W Stanach Zjednoczonych wiele rzeczy jest "największych". Porcje w restauracjach są spore, auta na ulicach to istne krążowniki szos, a transport lotniczy między stanami (i nie tylko) jest niezwykle rozwinięty. Nie dziwi zatem fakt, że również w USA znajdziemy największe lotnisko świata. Co ciekawe, nie jest to port w żadnej spośród największych aglomeracji.
Chcąc dostać się na największe lotnisko w USA, nie wybierzemy się do Los Angeles czy Nowego Jorku, lecz do Atlanty. To właśnie ta aglomeracja licząca nieco ponad 500 tysięcy mieszkańców jest obsługiwana przez międzynarodowy port lotniczy o kodzie ATL. To zaskakujące - zupełnie, jakby w Poznaniu czy Wrocławiu powstało lotnisko obsługujące 100 milionów osób w ciągu roku. Jak to możliwe, że w stanie Georgia znajduje się tak ogromny port lotniczy? Jest 5 konkretnych powodów.
Zobacz też: Nowy pomysł na polskie CPK
Chociaż Atlanta nie leży w pobliżu Nowego Jorku czy Chicago, to lokalizacja lotniska ATL jest świetna. Niemal z każdego stanu w USA da się tam dolecieć w około 2 godziny. Czas lotu wygląda nieźle również w przypadku innych ważnych punktów na mapie globu. Do lotniska Atlanta - Hartsfield-Jackson dolecimy z:
- Toronto - ok. 2 godziny
- Londyn - 8 godzin
- Stambuł - 10 godzin 20 minut
- Katar - 13 godzin i 30 minut
- Tokio - 14 godzin
- RPA - 15 godzin
- Paryż - 8 godzin i 25 minut
Każda z tych tras może zostać zrealizowana w ramach jednego lotu bez międzylądowań - oczywiście z wykorzystaniem odpowiedniej maszyny. Nawet trwająca 15 godzin trasa jest jak najbardziej akceptowalna. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość pasażerów i tak dociera tam w celu zrealizowania przesiadki. Te są możliwe dzięki bogatej sieci połączeń.
Lotnisko w Atlancie można uznać za swoistą bramę do USA - jeżeli dostajemy się tam samolotem. Wystarczy znaleźć lot do Atlanty, a następnie wybrać jedną z wielu przesiadek. Do wyboru pasażerów jest około 150 różnych tras. Wśród nich znajdziemy zarówno połączenia międzynarodowe, jak i krajowe.
To oznacza, że przylatując tam zza granicy bez trudu dostaniemy się na przesiadkę na samolot w praktycznie każdy zakątek Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę wielkość tego kraju, możliwość łatwego dostania się tam samolotem jest niemalże bezcenna.
Tak wielki port lotniczy nie może funkcjonować bez stałego i głównego rezydenta. A tak się składa, że największe lotnisko świata to hub dla Delta Airlines - jednych z największych linii lotniczych na Ziemi. Korzystając z usług tego przewoźnika nie tylko rozpoczniemy swoją podróż do USA, ale również będziemy ją kontynuować dalej, zarówno lecąc w obrębie kraju, jak i na drugi koniec świata.
Działa to również w drugą stronę. Z większości lotnisk w USA przedostaniemy się do Atlanty, skąd będziemy mogli kontynuować naszą podróż, choćby do Europy czy dalekiej Azji.
Delta Airlines to prawdziwy gigant, który:
- 800 lotów z ATL dziennie
- 280 kierunków w siatce połączeń
- 100 000 pracowników
Oczywiście wspomniane linie lotnicze nie są jedynymi oferującymi swoje usługi na tym lotnisku. W gronie przewoźników znajdziemy kilkadziesiąt linii lotniczych z całego świata, co tylko rozszerza nasze możliwości kontynuowania podróży.
Jakie linie korzystają z lotniska w Atlancie? To m.in.:
- KLM
- Air France
- Lufthansa
- Turkish Airways
- British Airlines
Oznacza to, że lecąc z Atlanty możemy z jedną przesiadką dostać się do Krakowa (przez Stambuł) czy Poznania (przez Frankfurt). Opcji jest wiele.
Obsłużenie ponad 100 milionów pasażerów w ciągu roku to gigantyczne wyzwanie logistyczne. Tradycyjne metody działania nie dadzą rady, jeżeli nie zostaną wsparte przez odpowiednie rozwiązania technologiczne. A te są obecne na największym lotnisku świata, czego dowodem jest 19 tytułów najwydajniejszego lotniska świata (według Air Transport Research Society).
O czym konkretnie mowa? Lotnisko działa efektywnie, dzięki zastosowaniu:
- The Plane Train - podziemnej sieci pociągów, która rozwozi pasażerów i obsługuje 200 000 osób dziennie
- 30 000 miejsc parkingowych
- ATL SkyTrain - sieć kolejowa łącząca terminale z hotelami, centrum konferencyjnym, biurowcami i miejscami usługowymi
- Ponad 200 bramek krajowych i międzynarodowych
W przypadku takiego lotniska kluczowe jest zarządzanie nie tylko samolotami, ale również ruchem z samolotu do hotelu czy po prostu poza lotnisko - i w drugą stronę.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.