Lufthansa

Środa, 22 listopada 2023 (12:27) Aktualizacja Czwartek, 28 grudnia 2023 (16:19)
Lufthansa jest jedną z największych linii lotniczych na świecie. Ma siedzibę w Niemczech i jest znana z oferowania szerokiej gamy połączeń pasażerskich i cargo, łączących Europę z innymi kontynentami. Lufthansa jest również jednym z założycieli sojuszu lotniczego Star Alliance, który zapewnia rozległą sieć połączeń i współpracę między różnymi liniami lotniczymi na całym świecie.
Lufthansa - najważniejsze informacje
Samoloty Lufthansy. /DANIEL ROLAND /AFP

Lufthansa - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1953

 • Kraj założenia:

  Niemcy

Lufthansa, a inaczej Deutsche Lufthansa AG jest narodowym przewoźnikiem lotniczym Republiki Federalnej Niemiec. 

Lufthansa została założona w 1953 roku i co ciekawe nie miała żadnych formalnych lub kapitałowych powiązań z Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft - linią lotniczą, istniejącą jeszcze przed wojną.

Siedziba Lufthansy jest w Kolonii, natomiast główna baza linii lotniczych mieści się we Frankfurcie nad Menem, na międzynarodowym lotnisku, które pełni również rolę głównego centrum komunikacyjnego Lufthansy. Drugim ważnym węzłem dla przewoźnika jest lotnisko w Monachium.
 
Lufthansa jest czołowym członkiem międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance. Spółka notowanajest na giełdzie we Frankfurcie oraz w elektronicznym systemie handlu papierami wartościowymi - XETRA.
 
Firma konsultingowa Skytrax, zajmująca się badaniami pasażerskich linii lotniczych, zdecydowała się przyznać Lufthansie 4 na 5 gwiazdek.

Lufthansa Group jest globalną grupą lotniczą, zrzeszającą w sumie ponad 300 spółek zależnych oraz inwestycji kapitałowych. Portfolio firmy obejmuje linie rozkładowe, linie point-to-point oraz podmioty obsługujące sektor lotniczy.

Linie rozkładowe to m.in. sama Lufthansa, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Discover Airlines, Eurowings i Swiss. 

Lufthansa działa także na innych polach jak:
 • Lufthansa Systems – jako dostawca rozwiązań informatycznych dla lotnictwa,
 • Lufthansa Technik – do której należą służby techniczne spółki,
 • Lufthansa Aviation Training – oferująca usługi szkoleniowe dla załóg pokładów samolotu,
 • Delvag – czyli usługi związane z lotniczymi ubezpieczeniami transportowymi,
 • LSG Sky Chefs – czyli największa na świecie firma, będąca dostawcą posiłków dla linii lotniczych.
Od 1998 roku w Gdańsku działa spółka o nazwie Lufthansa Systems Poland, która świadczy usługi informatyczne zarówno dla sektora lotniczego spółki, jak i logistycznego. Z kolei od 2003 roku w Krakowie istnieje zlokalizowane przez przewoźnika centrum usług wspólnych o nazwie Lufthansa Global Business Services.

Temat Lufthansa znajdziesz również w serwisie:

Lufthansa - Wiadomości