Najwyższy budynek w Unii Europejskiej nie powstanie w Polsce, tylko w Danii
Jeśli wydaje się Wam, że najwyższe lub najbardziej oryginalne budynki zarezerwowane są dla światowych metropolii, to jesteście w ogromnym błędzie, bo jeden z nich już za jakiś czas stanie w małym duńskim miasteczku.
Drapacz chmur o nazwie Tower & Village doczekał się właśnie pozwolenia na budowę, więc liczące 7 tysięcy mieszkańców Brande za jakiś czas znajdzie się w centrum zainteresowania - mówimy bowiem o nowym najwyższym budynku w Unii Europejskiej, który po ukończeniu budowy przez firmę Dorte Mandrup, będzie mierzył 320 metrów wysokości, wyprzedzając dotychczasowego rekordzistę, czyli London Shard, o 14 metrów oraz budowany w Warszawie drapacz chmur o nazwie Varso Tower o wysokości 310 metrów.
Dla porównania warto wspomnieć, że paryska Wieża Eiffla jest tylko nieco wyższa, bo mierzy 324 metry (z anteną), a tytułem najwyższego budynku w Europie Wschodniej może pochwalić się rosyjski Lakhta Center, mierzący 462 metry i będący jednocześnie 13. najwyższym budynkiem świata. Jeżeli zaś chodzi o projekt Tower & Village, to na opublikowanych renderach widzimy, że projektanci postawili na prostą formę i wykonanie ze stali oraz szkła.
A jakie będzie jego przeznaczenie? Najprawdopodobniej posłuży jako biurowiec dla modowego giganta, firmy Bestseller, który pochodzi właśnie z Brande. Ma być to główna siedziba koncernu, który wierzy, że przyniesie to szybki i spektakularny rozwój miasteczka. Warto też podkreślić, że chociaż nie poznaliśmy jeszcze żadnych szczegółów w tej kwestii, to Tower & Village celuje w certyfikat DGNB przyznawany najbardziej ekologicznym projektom. Niestety są też mniej optymistyczne wieści, bo zdaniem Bestseller najpewniej minie jeszcze kilka lat, zanim budynek faktycznie powstanie.
Jak twierdzi Bestseller Project Manager, Anders Krogh: „Bestseller wraz z projektem Tower & Village redefiniuje pojęcie głównej siedziby i tworzy plan na długoterminową obecność firmy w Brande. Rozważamy ten projekt jako dużą inwestycję w to miejsce, wierzymy, że ten budynek klasy premium będzie ikoną dla nowej ekspansji. Będzie to punkt punkt orientacyjny, który zaznaczy Brande na mapie Europy i będzie służył jako architektoniczna atrakcja, mająca przysłużyć się gościom hotelowym, uczniom, studentom i innym użytkownikom budynku”.
Źródło: GeekWeek.pl/newatlas/Fot. Dorte Mandrup