Nie tylko Wawel. Nietypowe i ciekawe miejsca w Krakowie
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Stolica Małopolski to miejsce dobre zarówno na dłuższy urlop, jak i krótki weekendowy wypad - i to nie tylko raz w roku. Poza spacerem i zwiedzaniem najsłynniejszych zabytków Krakowa, warto zapuścić się w rzadziej uczęszczane zaułki, w których można odkryć prawdziwe skarby. Gdzie szukać tych nietypowych miejsc w dawnym grodzie Kraka? Oto niecodzienny przewodnik po Krakowie.
Spis treści:
Co warto zobaczyć w Krakowie?
Pierwszeństwo należy oddać tym zabytkom miasta, które najbardziej się z nim kojarzą, a wręcz stanowią jego symbole. Aby zrozumieć fenomen Krakowa, warto poświęcić na te atrakcje trochę czasu, zwłaszcza że wiele z nich mieści się w niewielkiej odległości od siebie, w obrębie Starego Miasta.
Na standardowej mapie wycieczkowej Krakowa i okolic znajdują się zatem:
- Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim,
- Bazylika Mariacka z Ołtarzem Wita Stwosza,
- Kościół św. Wojciecha,
- Sukiennice,
- Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Kościół św. Piotra i Pawła,
- Barbakan i mury obronne,
- ulica Kanonicza.
Te wszystkie obiekty znajdują się na krakowskim Rynku Głównym lub w jego okolicach. Oczywiście interesująca jest już sama zabytkowa zabudowa miasta, która w wielu miejscach nawiązuje jeszcze do czasów średniowiecznych.
Zwiedzający chętnie wybierają się też do oddalonej od centrum Rydlówki w dzielnicy Bronowice, a także do zabytkowej Kopalni Soli w pobliskiej Wieliczce. To jednak nie wszystkie miejsca warte uwagi w dawnej stolicy Polski. Co zatem może, a nie powinno umknąć turystom?
Nietypowe atrakcje w Krakowie
Jeśli spacer ulicami Starego Miasta Krakowa masz już za sobą, weź pod uwagę kilka punktów na jego mapie, które na początku nie rzucają się w oczy. Oto kilka inspiracji!
Balon widokowy nad Wisłą
To jeden z najlepszych i najbardziej spektakularnych punktów widokowych w Krakowie. Podczas jednego lotu w gondoli może znajdować się maksymalnie 30 osób. Balon wznosi się na 15 metrów nad ziemię, co w zupełności wystarczy, aby zachwycić się panoramą Krakowa i okolic, a nawet Tatr (przy dobrej pogodzie). To jedyna możliwość, aby zobaczyć miasto królów polskich z lotu ptaka. Balon znajduje się przy Moście Grunwaldzkim, naprzeciwko Wzgórza Wawelskiego.
Rejs barką lub statkiem po Wiśle
Jeśli wydaje ci się, że znasz już Kraków z każdej perspektywy, spróbuj tej od strony rzeki. Przy bulwarach wiślanych stacjonują barki i statki, których załoga zabierze cię w podróż, opowiadając przy tym ciekawe historie i legendy związane z miastem. Ofert rejsów jest na tyle dużo, że dłuższa kolejka czy znalezienie odpowiedniej godziny albo trasy nie powinny być tu problemem.
Podczas wycieczki ze statku zobaczysz zarówno zabytki Starego Miasta, jak i nieco oddalony od niego Zamek w Przegorzałach na wzgórzach Lasu Wolskiego. Jeśli wybierzesz inny rejs, zobaczysz nawet Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.
Nietypowe muzea w Krakowie
Chcesz poznać historię miasta w przystępny i oryginalny sposób? Poza dobrze znanymi obiektami, takimi jak Muzeum Narodowe czy Wawel, masz do wyboru całkiem sporo pozycji miejsc innych niż wszystkie.
Muzeum Podziemia Rynku. Nie każdy turysta wie o jego istnieniu, choć znajduje się pod płytą Rynku Głównego i jest względnie nową atrakcją. W podziemiach urządzono bowiem nowoczesne i interaktywne muzeum, gdzie prezentowana jest historia stolicy Małopolski oczami przeciętnego mieszkańca miasta, a wcześniej - osadnika. Wejście do muzeum znajduje się w Sukiennicach, naprzeciwko Kościoła Mariackiego.
Muzeum Lotnictwa. Wspomniane już Muzeum Lotnictwa Polskiego mieści się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. To prawdziwa gratka dla miłośników podniebnych maszyn, ale nie tylko. Wśród eksponatów znajduje się przeszło 200 modeli samolotów i innych obiektów latających. W muzeum przewidziano atrakcyjną ofertę edukacyjną - aerolaboratorium - w którym można przybliżyć sobie działanie różnych zjawisk fizycznych związanych z powietrzem. Obiekt działa od 1963 roku. Z centrum miasta dociera tu bezpośrednio kilka linii tramwajowych, m.in. nr 4.
Muzeum Witrażu. Jedną z najznamienitszych tradycji krakowskich rzemieślników było wytwarzanie witraży - na pewno podczas zwiedzania miasta rzucają się w oczy w różnych obiektach, nie tylko kościołach. Muzeum Witrażu mieści się w centrum miasta, przy al. Zygmunta Krasińskiego 23. Kolorowe szklane kompozycje powstają tu w pracowni, która liczy już 100 lat. Zobaczysz tu dzieła takich twórców jak Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański.
Nietypowe i ciekawe miejsca w Krakowie
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
To urokliwy zakątek, o istnieniu którego nie wie wielu turystów skupiających się głównie na starówce. Mieści się w pewnym oddaleniu od Rynku Głównego, przy ulicy Kopernika. Ogród został założony jeszcze w XVIII wieku, a zainteresowani mogą w nim podziwiać ponad 6 tysięcy okazów roślin z różnych zakątków świata. Nie brakuje tu również drzew o statusie pomnika przyrody. Atrakcję stanowią choćby 400-letni Dąb Jagielloński czy liczące 200 lat Derenie Śniadeckiego. Wiosną i latem na terenie ogrodu odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne.
Ogród Doświadczeń
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, będący jednym z oddziałów równie ciekawego Muzeum Inżynierii Miejskiej i Techniki, to park o charakterze edukacyjnym. Został zaaranżowany na terenie Parku Lotników w dzielnicy Czyżyny. Od 2007 roku na świeżym powietrzu można tam spędzić czas, ucząc się przez wykonywanie rozmaitych doświadczeń i eksperymentów. Stworzono tu kilkadziesiąt instalacji prezentujących zjawiska fizyczne zachodzące w przyrodzie. Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń można połączyć z wizytą w pobliskim Muzeum Lotników.
Zalew Zakrzówek
Zakrzówek to dawny kamieniołom, który znają wszyscy krakowianie. Starsi mieszkańcy miasta wciąż snują opowieści o tym, że było to miejsce pracy samego Karola Wojtyły. W latach 90. kamieniołom został zalany, a obecnie stanowi popularne miejsce do nurkowania czy kąpieli. Otoczenie sprzyja zresztą wypoczynkowi na świeżym powietrzu - malownicze skałki Twardowskiego, soczysta zieleń i woda zachęcają, aby zrelaksować się po zwiedzaniu w tej części miasta. Można tu dojechać tramwajem nr 52 z centrum miasta.
Dzielnica Kazimierz
Kazimierz jest tą dzielnicą miasta, której nie można przegapić. Na jej zwiedzanie można poświęcić od kilku godzin do kilku dni. Od XIV wieku ta część Krakowa zamieszkana była głównie przez ludność żydowską i pamięta się o tym do dziś, pielęgnując na Kazimierzu tradycje żydowskie.
Między starymi synagogami i kościołami jak grzyby po deszczu wyrastają kawiarnie i restauracje, w których nierzadko można zasmakować kuchni charakterystycznej dla tej kultury. Odbywa się tu także szereg wydarzeń kulturalnych, jak festiwale, koncerty czy projekcje filmów - wszystko po to, aby podtrzymać klimat i pamięć o tradycji Żydów. Natomiast w nocy Kazimierz zamienia się w imprezową stolicę miasta - to tu warto szukać miejsca na spotkanie ze znajomymi czy zabawę do białego rana.
Kraków to miasto cieszące się wielowiekową tradycją i chlubną historią. To stąd władali polscy monarchowie i mieściła się tu stolica kraju. Każda wizyta w tej metropolii to spotkanie z niemal żywą i autentyczną historią zaklętą w tutejszych murach. Dowodem na to może być fakt, że całe Stare Miasto Krakowa wraz ze Wzgórzem Wawelskim i Kazimierzem wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Planując zwiedzanie miasta i jego okolic, weź pod uwagę także nietypowe miejsca i daj mu się zaskoczyć!