Oto pierwsze podróże Teslami w tunelu Elona Muska pod Las Vegas [WIDEO]

Miliarder hucznie zapowiadał budowę futurystycznego systemu podziemnego transportu dla pojazdów pod Miastem Hazardu, dzięki któremu miały zniknąć korki. Teraz w końcu możemy zobaczyć, jak się nim podróżuje.

W globalnej sieci pojawił się nowy materiał filmowy z systemem Loop w roli głównej. Możemy zobaczyć, jak wygląda podróż po tunelach w pojazdach Tesli budowanych przez firmę The Boring Company, która należy do Elona Muska. Przedsięwzięcie kosztowało władze miasta 51,5 miliona dolarów, czego 48,6 miliona zainkasowała firma miliardera. Niestety, nie ma tam żadnej futurystycznej technologii, ale obiekt spełnia pokładane w nim nadzieje.

Widzimy oświetloną kolorowymi LED-ami halę. Do głównej stacji z centrum miasta można zjechać ruchomymi schodami. Na pasażerów czekają tam pojazdy Tesli, którymi mogą oni wyruszyć w drogę do miejsca przeznaczenia. Podróż trwa ok. 1,5 minuty, i na razie odbywa się za pomocą kierowców testowych, ale docelowo w pełnym trybie autonomicznym z prędkością 50-60 km/h.

Reklama

Władze miasta chcą wykorzystać dobrodziejstwa płynące z systemu Loop, by skomunikować ze sobą najważniejsze części miasta. Dwa tunele, prowadzące w obu kierunkach, mają mieć po 1600 metrów długości i z trzema stacjami połączyć ulicę kasyn oraz lotnisko z centrum konferencyjnym. Wybór padł nieprzypadkowo, centrum należy do Agencji Turystyki Las Vegas i odwiedza je rocznie ponad milion osób. System Loop ma zostać oddany do użytku za kilka tygodni.

Fani miliardera, firmy i dziennikarze mówią o wielkim rozczarowaniu. Tak naprawdę to zwykły tunel, w którym poruszają się Modele 3 od Tesli w trybie autonomicznym. Na pewno takie przedsięwzięcie skróci podróż pomiędzy kluczowymi lokacjami w Las Vegas, ale nie ma tutaj żadnej mowy o wielkiej rewolucji na miarę XXI wieku.

Mimo wszystko Musk zapowiada, że jego system będzie transportował 4400 osób na godzinę w swojej flocie składającej się z 62 pojazdów Tesli. Te liczby już robią wrażenie, i jeśli uda się zrealizować ten plan, to będziemy mogli mówić o przełomie. Jest wielka nadzieja, że w ślady władz Las Vegas pójdą również inne miasta. Wówczas problemy korków zaczną się zmniejszać.

Nie oszukujmy się jednak, że to wszystko będzie zasługą tylko sieci tuneli. Najważniejszą kwestią w sprawnym transporcie nie jest prędkość podróży, tylko umiejętności kierowców, bo to właśnie oni są najsłabszym ogniwem na drogach. Technologie autonomiczne w pojazdach wyeliminują to wąskie gardło, a budowany przez Muska system Loop jest najlepszym przykładem tego, jak pięknie może wyglądać przyszłość.

Źródło: GeekWeek.pl/CNET Highlights / Fot. LetYrLiteShine

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy