Ożywią dawne kopalnie. Nowa apka przeniesie nas w czasie

Geopark Łuk Mużakowa, znajdujący się na liście UNESCO, przyciąga turystów polodowcowym ukształtowaniem terenu i pozostałościami po dawnych kopalniach, w tym setkami jezior. Zespół polskich i niemieckich naukowców zaczął pracę nad aplikacją, która pomoże zanurzyć się w historii tego parku krajobrazowego i niemal dosłownie przenieść się w przeszłość. Dzięki niej zobaczymy m.in. dawne maszyny.

Geopark Łuk Mużakowa obejmujący tereny dawnej kopalni
Geopark Łuk Mużakowa obejmujący tereny dawnej kopalniMarek Lasyk/REPORTER East News

Co to jest Geopark Łuk Mużakowa?

Geopark Muskauer Faltenbogen/ Łuk Mużakowa to park krajobrazowy zlokalizowany w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego oraz część Brandenburgii i Saksonii w Niemczech. Zajmuje powierzchnię ponad 170 km kw. i obejmuje strukturę geologiczną o nazwie Łuk Mużakowa – powstałą w czasie zlodowacenia środkowopolskiego (stadiał Odry, 300–230 tys. lat temu) morenę czołową. Ma kształt podkowy o długości 40 km i szerokości 3-5 km.

To jeden z trzech w Polsce i jedyny położony na terenie Polski i Niemiec park należący do Światowej Sieci Geoparków zrzeszającej geoparki narodowe o statusie Światowego Geoparku UNESCO.

Wyjątkowe ukształtowanie terenu stworzone przez działalność lodowca pozwoliło na eksploatację płytko zalegających, pofałdowanych pokładów węgla brunatnego. Był on wydobywany przez około 130 lat, zarówno metodami odkrywkowymi, jak i podziemnymi. Momentami funkcjonowało tam nawet kilkanaście kopalń jednocześnie. Po ich zamknięciu teren zrekultywowano, a część dawnych odkrywek wypełniła się wodą. Dzisiaj znajduje się tam ponad 300 podłużnych jezior.

Panorama niemieckiej części Geoparku Łuk MużakowaWikimedia Commons

Naukowcy chcą pokazać przemysłową historię geoparku

Istniejące tam pozostałości, obejmujące budynki, wejścia do sztolni i resztki infrastruktury kolejowej są w dużej mierze w stanie ruiny. Niewprawiony turysta może mieć problemy z rozpoznaniem miejsc, gdzie dawniej prowadzono wydobycie.

– Dlatego zaczynamy pracę nad aplikacją wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość, której przewodnicy czy sami turyści będą mogli używać, wędrując po tych terenach, by lepiej poznać te miejsca, ich historię i specyfikę – opowiada dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr.

Aplikacja będzie zawierać około 20 modeli – tzw. cyfrowych bliźniaków – obiektów dziedzictwa działalności górniczej. Oznacza to, że spacerując po parku, będzie można wyjąć telefon, nakierować aparat na konkretne miejsce, a na ekranie telefonu pojawi się nieistniejąca już, np. maszyna górnicza, brykietownia, trójwymiarowy model wyrobiska odkrywkowego, elektrownia, droga transportowa, wieża szybowa czy przepompownia. A do tego oczywiście informacje i ciekawostki na temat tych obiektów.
Dodaje prof. Blachowski

Aplikację stworzy zespół naukowców z Katedry Geodezji i Geoinformatyki na Politechnice Wrocławskiej kierowany przez prof. Blachowskiego i z Technische Universität Bergakademie Freiberg – kierowany przez prof. Jörga Benndorfa, a także specjaliści z Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Światowy Geopark UNESCO Muskauer Faltenbogen / UNESCO Geopark Łuk Mużakowa. Na realizację całego projektu badacze mają trzy lata. Ten czas chcą wykorzystać m.in. na zbieranie planów, zdjęć, dokumentacji i innych archiwaliów, a także inwentaryzację w terenie i przygotowanie cyfrowych rekonstrukcji.

Badania prowadzone na terenie geoparkufot. Katedra Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiejmateriał zewnętrzny

Powstanie również interaktywna gra terenowa, organizowane będą warsztaty dla przewodników turystycznych, młodzieży i nauczycieli. Modele będzie można zobaczyć nie tylko na ekranie smartfona. Wykorzystując druk 3D, przygotowane zostaną również ich fizyczne formy. Będzie można je zobaczyć w centrach informacji turystycznej w Łęknicy i Weißwasser.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas