Po niemieckim Poczdamie jeździ pierwszy na świecie autonomiczny tramwaj

Chociaż autonomiczne pociągi pasażerskie i towarowe poruszają się po torach od dawna, to jednak do tej pory nie mogliśmy zobaczyć w akcji autonomicznych tramwajów.

Teraz się to zmieniło, a to za sprawą firmy Siemens, która rozpoczęła testy pierwszego na świecie autonomicznego tramwaju w niemieckim mieście Poczdam. Pojazd szynowy został wyposażony w setki kilogramów najnowocześniejszej elektroniki, a mianowicie w system kamer, radary, LIDAR-y i zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, znane z pojazdów niemieckich koncernów samochodowych.

Tramwaj Combino odbywa jazdy testowe na 6-kilometrowej trasie w centrum miasta, gdzie na co dzień przemieszczają się całe masy ludzi. Na pokładzie tramwaju bez przerwy znajduje się motorniczy, ale jego rolą jest tylko kontrolowanie pojazdu i przejęcie sterów w sytuacji zagrożenia.

Reklama

Inżynierowie, w ramach rozszerzonych testów, przygotowali kilka symulowanych, ale rzeczywistych sytuacji, które mogą zdarzyć się podczas przechodzenia ludzi przez torowiska. Systemy zainstalowane w tramwaju spełniły pokładane w nich oczekiwania, w porę wykryły zagrożenie i bezpiecznie zatrzymały pojazd daleko przed przeszkodą.

Władze miasta i firma Siemens na razie planują przeprowadzić kolejne fazy testu, i jeśli przebiegną one bez przeszkód, to ostatecznie pierwszy na świecie autonomiczny tramwaj rozpocznie swoją pracę polegającą na wożeniu po Poczdamie mieszkańców i turystów.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy