Półki z książkami po sufit i przestrzeń do spotkań. To biblioteka w Wuhan, której wygląd inspirowany był... kanionem

Wyobraź sobie kanion, w którym zamiast skał są półki z książkami. To sen? Nie, to nowa biblioteka w Wuhan - mieście, w którym liczba studentów wynosi tyle, co łączna liczba mieszkańców Wrocławia i Lublina.

Rendery wykonane przez pracownię MVRDV przedstawiają imponujących rozmiarów budynek ustawiony na cokole w kształcie sześciokąta z szerokimi zakrzywionymi elewacjami, które wznoszą się do szczytu po najkrótszej, skierowanej na południe stronie.

Trzy ściany zewnętrzne będą składały się o dużych okien, a fasada trzech kolejnych będzie wykorzystywała żaluzje ułożone w kształcie półek z poustawianymi na nich książkami. Przez przeszklone ściany wychodzące na różne strony miasta podziwiać będzie można panoramę Centralnego Obszaru Biznesu, przyległy park i plac.

Reklama

Wnętrze inspirowane naturą

Również same półki z książkami będą ustawione zupełnie inaczej, niż jesteśmy przyzwyczajeni z publicznych bibliotek. Zamiast równolegle poustawianych regałów zaprojektowano przestrzenie publiczne, które ograniczone będą ścianami-półkami.

Jak informuje studio, tarasy i pomieszczenia ogólnodostępne na parterze zaprojektowano tak, by nawiązywały do rzek Wuhan otoczonych miejskim krajobrazem. Przestrzenie do czytania z obszernymi regałami rozmieszczonymi na wielu poziomach miały stworzyć przestrzeń topografią nawiązującą do kanionu.

Wuhan to ważny ośrodek szkolnictwa wyższego

Choć w naszej pamięci Wuhan pozostanie jako miasto, w którym wykryto pierwsze przypadki COVID-19, to trzeba pamiętać, że przede wszystkim jest to stolica prowincji Hubei i jeden z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin. Istnieje tu rozwinięty przemysł m.in. nowoczesnych technologii, maszynowy, stoczniowy czy chemiczny.

Wuhan to trzeci po Pekinie i Szanghaju ośrodek szkolnictwa wyższego. Jest tu 500 szkół średnich i ponad 80 uczelni wyższych, w tym czołowe w kraju: Uniwersytet Nauki i Technologii Huazhong, Uniwersytet Wuhański. Wuhan zamieszkuje ponad 11 milionów mieszkańców, z czego około 1 miliona to studenci.

Nie powinno więc dziwić, że obiekty takie, jak biblioteka Wuhan projektowane są z rozmachem, by pomieścić niewyobrażalną liczbę książek i ogromną liczbę czytelników. Ale jednocześnie chińskie projekty w ostatnim czasie zwracają uwagę na poszanowanie przyrody.

Biblioteka w Wuhan: Kultura w zgodzie z przyrodą

Nie tylko architektura budynku nawiązywać ma do przyrody. Również przestrzeń zaprojektowana wokół budynku ma współgrać z lokalną przyrodą poprzez nasadzenia rodzimych roślin o niewielkich wymaganiach i wysokich drzew, które zapewnią cień.

Charakterystyczne żaluzje fasady budynku poza elementem ozdobnym będą spełniały praktyczną rolę, zacieniając wnętrze. Na dachu zamontowane zostaną panele słoneczne dostarczające do budynku energię odnawialną.

Projekt biblioteki wybrany został jako zwycięska praca w międzynarodowym konkursie ogłoszonym w kwietniu 2022 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wuhan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy