Poznaj pięć niedocenianych miejsc w Europie

Paryż, Wenecja, Ateny, Praga to tylko przykłady tych najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. Ale warto również poznać te mniej znane, które potrafią złapać za serce tak, że chce się tam wrócić ponownie. Zobacz pięć mniej znanych miejsc w Europie, które warto odwiedzić.

Nauplion, Grecja

To nadmorskie, niewielkie miasto położone jest we wschodniej części Peloponezu nad Zatoką Argolidzką. Jego nazwa pochodzi od Naupliosa - mitycznego założyciela miasta i syna Posejdona. Mimo że jest stosunkowo mało popularne, to ma wiele do zaoferowania.

Wypoczywający mogą tu zwiedzić m.in. Palmidi - rozległą fortyfikację stanowiącą teren archeologiczny, liczne muzea: archeologiczne, wojskowości czy etnograficzne. Wśród zabytkowej architektury warte uwagi są także monastyr Agia Moni u podnóża Palamidi, którego główny budynek z 1143 r. jest przykładem architektury bizantyjskiej oraz liczne historyczne świątynie: kościoły, cerkwie i dawne meczety.

Reklama

Bilbao, Hiszpania

Położone jest w północnej Hiszpanii, w regionie Kraju Basków u ujścia rzeki Nervión do Zatoki Biskajskiej. Miasto stara się przyciągnąć turystów, czego efektem jest m.in. powstanie słynnego Muzeum Guggenheima - muzeum sztuki współczesnej, koło którego stoi ogromna rzeźba pająka. Inne ciekawe miejsca to: zespół urbanistyczny z XIV w., gondolowy Most Biskajski z XIX w., Azkuna Zentroa - Centrum Kultury i Rekreacji z 1909 r. i zabytkowe świątynie.

Stavanger, Norwegia

Stavanger to XII-wieczne miasto portowe położone na południowo-zachodniej wybrzeżu Norwegii i Europejska Stolica Kultury w 2008 r. Jest ciekawym miejscem dla miłośników turystyki pieszej. Odwiedzić można Preikestolen, czyli skałę położoną 604 metry nad fiordem i Kjeragbolten - zaklinowany pomiędzy dwiema skałami głaz.

Zachwycić może również Gamle Stavenger, czyli historyczna część miasta z licznymi  drewnianymi budynkami z  XVIII i XIX w. Z bardziej nietypowych muzeów można wymienić choćby Norweskie Muzeum Ropy Naftowej (miasto jest norweską stolicą ropy naftowej od momentu jej wydobycia, czyli 1966 r.). Muzeum Stavangeru upamiętnia natomiast miasto jako norweską stolicę... śledzia.

Lednice, Czechy

To niewielkie miasteczko na południu Czech, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Austrią. Znajduje się tu niezwykle malowniczy neogotycki Pałac Lednicki, który wraz z ogromnym parkiem gwarantuje niezwykle przyjemne spędzenie czasu. Spacerując po licznych alejkach, warto znaleźć minaret i wejść na górę - roztacza się zapierający w piersiach widok na okolicę.

Po długich spacerach warto spróbować wino to jednej z lokalnych (często niewielkich rodzinnych) winiarni, gdzie zamiast eleganckiego kelnera z wymuskaną butelką spotkacie przemiłego właściciela z ogromną wiedzą i pasją, który naleje wam kieliszek prosto z balona.

Białowieski Park Narodowy

Turyści zagraniczni chętnie odwiedzają Warszawę, Kraków, Wybrzeże oraz góry. Jednak jest jedno wyjątkowe miejsce, które jeszcze czeka na odkrycie - to Białowieski Park Narodowy, który ma już 100 lat. To drugi - po Pienińskim Parki Narodowym - park narodowy w Polsce oraz jeden z pierwszych w Europie. Chroni fragment Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie lasu pierwotnego oraz największej na świecie populacji żubra żyjącej na wolności. Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc tu, warto również odwiedzić Białowieżę - niewielką wieś znajdującą się przy granicy parku. Znajduje się tu siedziba dyrekcji parku narodowego, w której mieści się również Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego, dawny dworek gubernatora grodzieńskiego w parku (obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego), Budynek nieczynnej stacji kolejowej Białowieża Towarowa czy cerkiew św. Mikołaja.

Niedaleko znajduje się także skansen Sioło Budy, który jest odwzorowaniem zagrody wiejskiej z okolic Puszczy Białowieskiej z pierwszej połowy XIX wieku.

Przeczytaj także:

Oczekiwania a rzeczywistość. Zobacz jak naprawdę wygląda 7 popularnych atrakcji turystycznych

Ten stadion w Katarze został zbudowany z kontenerów transportowych

Księżycowy krajobraz hiszpańskiej wyspy. Tu szkolą się astronauci, którzy polecą na Księżyc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Europa | turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy