Prototyp następcy naddźwiękowego Concorde'a niebawem odbędzie lot testowy

Firma Boom Supersonic tworzy projekt, który ma wnieść wiele świeżości do świata lotnictwa. Jeszcze w tej dekadzie będziemy mogli szybko podróżować po świecie naddźwiękowymi samolotami pasażerskimi.

W październiku bieżącego roku, firma oficjalnie zaprezentowała prototyp naddźwiękowego samolotu przyszłości nowej generacji o nazwie XB-1. Obecnie jest to maszyny jednoosobowa, ale na bazie wiedzy i doświadczeń pozyskanych w trakcie jej testów, ma docelowo powstać naddźwiękowy samolot pasażerski na miarę XXI wieku.

Według planu, ma to być superszybki i luksusowy odrzutowiec pasażerski o nazwie Overture, który będzie mógł zabrać do 55 pasażerów np. z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie 3 godziny, a Sydney do Los Angeles w 6 godzin. Maszyna ma latać z prędkością nawet 2700 km/h. Przedstawiciele Boom Supersonic uważają, że uda im się wykonać dziewiczy lot pełnoskalowej maszyny już w 2025 roku.

Reklama

Zanim to jednak nastąpi, już w połowie przyszłego roku ujrzymy na niebie prototyp XB-1. Maszyna liczy sobie 21,6 metra i została wyposażona w trzy silniki J8-15 od General Electric, które wspólnie generują ponad 5440 kilogramów ciągu. Co ciekawe, silniki powstały w latach 50. ubiegłego wieku, ale Bom je mocno zmodyfikował i teraz są nawet 3 razy wydajniejsze. Kadłub maszyny w dużej części został wykonany z kompozytów węglowych wydrukowanych w 3D. Prototyp może latać o 10 procent szybciej od słynnego Concorde'a.

Eksperci lotnictwa twierdzą, że przyszłość to superszybkie, naddźwiękowe odrzutowce pasażerskie, które pozwolą skrócić czas podróży pomiędzy światowymi metropoliami nawet 3-4-krotnie. Wszystko wskazuje, że stanie się to szybciej, niż wszyscy wcześniej zakładali. Przedstawiciele Boom Supersonic informują, że przeloty ich maszyną mają kosztować ok. 20 tysięcy złotych. Według nich, jest to bardzo przystępna kwota jak na tak szybkie i komfortowe podróże po świecie.

Źródło: GeekWeek.pl/Boom Supersonic / Fot. Boom Supersonic

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy