Sagrada Familia półtora wieku później. Jest ostateczna data "debiutu"

Fundacja La Sagrada Familia ogłosiła, że ​​monumentalna katedra w Barcelonie doczekała się oficjalnej daty ukończenia. Wydarzenie zaplanowane zostało na 2026 rok, czyli setną rocznicę śmierci jej architekta Antoniego Gaudiego.

Lokalni urzędnicy potwierdzili, że Sagrada Familia w Barcelonie zostanie ostatecznie ukończona w 2026 r. Jak poinformowała w ubiegłym tygodniu organizacja odpowiedzialna za zarządzanie obiektem, do ukończenia pozostały Kaplica Wniebowzięcia, co nastąpić ma w przyszłym roku oraz ostatnia z sześciu wież - kiedy ta centralna wieża ukaże się światu, budowa dobiegnie końca, wieńcząc trwające blisko 150 lat wysiłki.

Prawie 150 lat później...

Bo przypomnijmy, że rozpoczęła się już w 1882 roku, a za oryginalny projekt katedry odpowiada architekt Antonio Gaudi. To właśnie on wymyślił, że monumentalna budowla będzie miała aż 18 ogromnych wież w kształcie wrzeciona o wysokości 135 metrów, z których każda symbolizować ma inną postać biblijną - 12 apostołów, czterech ewangelistów, Dziewicę Marię i Jezusa. 

Reklama

Niestety, kiedy Gaudi zmarł w 1926 r., zbudowano jedynie około 10-15 proc. projektu. Później pod koniec lat trzydziestych XX wieku budowę przerwała hiszpańska wojna domowa, kiedy większość projektów i modeli architekta została zniszczona. W 1984 roku budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a prace nabrały tempa. Pod koniec 2021 r. na szczycie wysokiej na 138 m wieży Najświętszej Marii Panny umieszczono ogromną 12-ramienną gwiazdę, aby uczcić jej ukończenie.

To będzie rekord. Żaden kościół nie jest wyższy

W 2022 roku wieże Marka Ewangelisty i Łukasza Ewangelisty doczekały się swoich rzeźb wieńczących, odpowiednio lwa i lisa, a w październiku ubiegłego roku swoje ostatnie szlify otrzymały wieże Mateusza Ewangelisty i Jana Ewangelisty - mogliśmy nawet zobaczyć na zdjęciach proces montażu ogromnego orła na tej ostatniej. Wszystkie cztery wieże mają też podświetlenie, które można było podziwiać przez całe minione Boże Narodzenie.

Do ukończenia pozostała więc tylko jedna z centralnych wież, przedstawiająca Jezusa Chrystusa. Wieża najważniejsza, ale nie tylko z religijnego punktu widzenia. 

Będzie miała ona 172,5 m wysokości i zostanie zakończona czteroramiennym krzyżem o wysokości 17 m, dzięki czemu kościół zyska tytuł najwyższego na świecie, odbierając go Katedrze w Ulm (161,53 m).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy