Słynna sterownia reaktora nr 4 w elektrowni w Czarnobylu otwarta dla wszystkich turystów

To w tym miejscu rozegrały się dramatyczne wydarzenia, które ostatecznie doprowadziły do zniszczenia reaktora nr 4 i potwornej katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jej skutki Europa odczuwa aż do dziś.

Poziom promieniowania w sterowni, która została otwarta przez władze Ukrainy dla zwiedzających, przekracza tam normy aż 40 tysięcy razy. Pomimo tego faktu, pobyt tam przez ok. 5 minut w żaden negatywny sposób nie wpłynie na zdrowie śmiałków. Każdy chętny będzie musiał ubrać tylko strój zabezpieczający, w postaci białego kombinezonu, maskę i odpowiednie buty. Szacuje się, że w przyszłym roku sterownię i sam Czarnobyl odwiedzi grubo ponad 100 tysięcy ludzi.

Kilka lat temu, władze Ukrainy postanowiły odmienić te ponure i usłane tragicznymi historiami miejsce w bardziej przyjazny dla życia skrawek naszej planety. Po ustawieniu nowego sarkofagu, który ochroni Ukrainę i całą Europę przed emisją substancji promieniotwórczych na 100 lat, teraz można przystąpić do realizacji planu zmiany tego obszaru na proekologiczny i otwarty dla turystów z całego świata.

Reklama

Główna część Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia pozostanie zamknięta jeszcze przez wiele lat, ale na jej obszarze mają powstać największe na świecie farmy solarne i wiatrowe. Co ciekawe, władze chcą, by na jej granicach powstały nowe miasta. Po serialu Czarnobyl w telewizji HBO, zainteresowanie Czarnobylem i jego okolicami tak bardzo wzrosło na całym świecie, że rząd nie może nie wykorzystać tego faktu.

Źródło: GeekWeek.pl/DailyMail / Fot. EPA/Wikimedia

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy