Słynne śluzy Kanału Augustowskiego do remontu. Cenny zabytek ma być utrzymany

Kanał Augustowski jest niezwykłym zabytkiem polskiej kultury technicznej z pierwszej połowy XIX wieku. Jego wartość historyczna i popularność turystyczna sprawiają, że niemal co roku inwestowane są kolejne środki w celu utrzymania jego sprawności. Teraz zostaną wyremontowane zostaną śluzy Przewięź - jedne z najpopularniejszych na kanale.

Śluza Przewięź na Kanale Augustowskim zostanie wyremontowana
Śluza Przewięź na Kanale Augustowskim zostanie wyremontowanaLUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTEREast News

Wody Polskie podpisały umowę na remont śluzy Przewięź na Kanale Augustowskim. Ze względu na zły stan techniczny wymienione zostaną wrota górne i dolne śluzy oraz odbojnice przy awanportach wody górnej i dolnej od strony wody. Zostaną także wykonane nowe zamknięcia remontowe tzw. szandory. Ponadto ściany komory oraz dno zostaną oczyszczone z naniesionych namułów i kamieni.

Wyremontowana zostanie także budka strażnicza przy śluzie, oraz odtworzona zostanie zniszczona tablica upamiętniająca budowniczego śluzy, jak poinformowały Wody Polskie. To już kolejny remont na Kanale Augustowskim w ciągu ostatnich lat. W 2021 roku Śluzy Paniewo i Goryczyca zyskały nowe wrota z drzewa modrzewiowego. Pozwoliło to na zachowanie historycznego charakteru obiektów.

Inwestycja ma na celu przywrócenie sprawności technicznej śluzy i utrzymanie drożności drogi wodnej Kanał Augustowski dla żeglugi śródlądowej. Jej koszt to blisko 926,5 tys. zł. Szacujemy, że prace na śluzie Przewięź potrwają do końca maja, natomiast oddanie jej do użytku nastąpi w połowie czerwca.
Pzytamy na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Śluza Przewięź w 2012 roku
Śluza Przewięź w 2012 rokuSlawomir BernasEast News
Śluza Przewięź cieszy się dużą popularnością wśród turystów
Śluza Przewięź cieszy się dużą popularnością wśród turystówSlawomir BernasEast News

Kanał Augustowski - perła wśród szlaków wodnych Europy

Kanał Augustowski jest kanałem żeglugowym położonym w województwie podlaskim i obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Łączy Wisłę i Niemen (przez Biebrzę, Nettę i Czarną Ganczę). W sumie łączy 7 naturalnych jezior oraz 11 rzek. Na terenie Polski ma długość ok. 79 km, na terenie Białorusi - 22 km. Jego łączna długość to 101,2 km.  Po kanale pływają statki Żeglugi Augustowskiej, przewożąc rocznie ok. 100 tysięcy pasażerów. Popularne wśród turystów są również piesze oraz rowerowe wycieczki wzdłuż kanału.

Projekt kanału powstał w 1823 roku. Miał umożliwić spławianie towaru z pominięciem ceł nakładanych przez Prusy. 9 z 14 śluz znajdujących się w granicach Polski posiada oryginalną XIX-wieczną konstrukcję.

Obecnie zabytkowa struktura obiektu tworzy niezwykłe harmonijne połączenie z otaczającą go przyrodą, oferując turystom malowniczy szlak wodny. Na jego krajobraz kulturowy składają się również lasy Puszczy Augustowskiej, podmokłe łąki i torfowiska, oraz miasta i wsie. W latach 60. ubiegłego wieku Kanał uznany został za zabytek, a w 2007 r. za Pomnik Historii.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas