Świeci jak uliczna latarnia! Nietypowa konstrukcja stoi w Sudetach

W czeskich Sudetach znajduje się wieża widokowa o przedziwnym kształcie. Przy odpowiednim świetle potrafi się ona świecić jak latarnia uliczna. Nietypowa konstrukcja znajduje się na górze Malý Špičák. Ze Szklarskiej Poręby jest do tego miejsca niespełna 30 kilometrów. Wraz ze zbliżającą się wiosną turystów pod „górską latarnią” będzie przybywać – każdy z nich będzie chciał zrobić zdjęcie nie tylko pięknych widoków, ale również zapewne samemu sobie na tle wieży.

.
.Google Maps /Zrzut ekranudomena publiczna

Po czeskiej stronie Sudetów w odległości niespełna 30 kilometrów od Szklarskiej Poręby znajduje się nietypowa wieża widokowa święcąca jak latarnia. Zlokalizowana jest dokładnie na szczycie góry Malý Špičák o wysokości 678 m n.p.m.

Konstrukcja stanęła już w 2020 roku i robi się coraz popularniejsza. Jeśli chcemy doświadczyć spokoju i ciszy to powinniśmy się spieszyć, ponieważ najpewniej wraz z nastaniem sezonu letniego liczba turystów gwałtownie wzrośnie.

Wieżę widokową zaprojektowali architekci z pracowni Mjölk architekti. Inspirowali się oni tym, że niegdyś poniżej wzgórza zlokalizowany był tor bobslejowy. Wieża od dołu została pokryta wypukłym, wypolerowanym metalem, który znakomicie odbija światło.

Przy odpowiednim świetle można odczuć wrażenie, że wieża świeci się jak uliczna latarnia. Najefektowniej konstrukcja wygląda jesienią, kiedy odbija światło żółcących się liści na drzewach.

Niecałe 30 kilometrów na południe od Szklarskiej Poręby znajduje się nietypowa wieża widokowaGoogle Maps /Zrzut ekranudomena publiczna

Architektom podczas projektowania wieży przyświecała jeszcze jedna idea. Aby była ona jak najmniej rzucająca się w oczy i najmniej inwazyjna w lokalne środowisko. Można przyznać, że pomysł postawienia wieży na trzech metalowych nogach zdał egzamin - konstrukcja jest skromna, ale oryginalna w formie.

Jedyną trudnością, jaką napotkamy podczas wędrówki na wieżę na Malým Špičáku jest to, że trzeba pokonać metalowe drabinki. Osoby z lękiem wysokości lub o słabszej kondycji mogą mieć problem z tym elementem wspinaczki. Jednakże widoki z samej góry na pewno będą sowitą nagrodą za trud i stresy wyjścia.

Motyl i Globus: Skąd biorą się górskie lawiny?Marcin NowakINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas