Szwecja stawia na szybki i bezemisyjny transport morski
Przedsiębiorstwo Green City Ferries złożyło zamówienie na bezemisyjny katamaran osiągający dużą prędkość. Nowoczesna jednostka ma być pierwszą z wielu, które na zawsze zmienią zasady wodnego transportu publicznego w rejonie Skandynawii.
Skandynawia to region wymagający szczególnej troski o środowisko. Nowych technologii nie używa się tu wyłącznie pod kątem podporządkowania natury. Przeciwnie - to ekologia jest tu stawiana na pierwszym miejscu. Przykładem takiego myślenia mogą być działania szwedzkiej firmy Green City Ferries, która od lat stara się zrównoważyć zasady transportu wodnego.
Dowodem na to niech będzie Beluga24 - pierwszy tak szybki i przede wszystkim całkowicie bezemisyjny katamaran, stworzony wyłącznie w celu płynnego transportu pasażerów. Statek, który powstaje z inicjatywy jednego z największych przewoźników działających na terenie Skandynawii, ma łączyć w sobie zalety wygodnego promu z prawdziwie ekologicznymi rozwiązaniami.
Mowa tu nie tylko o napędzie uwzględniającym zarówno klasyczne baterie akumulatorowe, jak i technologię wodorowych ogniw paliwowych, ale także o samej budowie jednostki. Głównym materiałem, jakim ma być pokryty kadłub katamaranu jest włókno węglowe. Łódź posiada także rozwiązanie nazwane technologią air-foil, która pozwala na ograniczenie oporu wody, a tym samym osiągniecie prędkości dochodzącej nawet do 30 węzłów (55 km/h). Cały dach statku został natomiast pokryty wysokowydajnymi panelami słonecznymi.
Wewnątrz katamaran ma oferować przestronne i dobrze wykończone kabiny, uwzględniające m.in. samoobsługową kawiarnię, toalety czy wygodne kajuty pasażerskie. Według oficjalnych danych pochodzących ze strony producenta, łódź będzie mogła przewozić nawet do 150 pasażerów i 30 rowerów. Tak duża pojemność może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas morskich podróży. Ponadto Beluga sama w sobie ma być rozwiązaniem atrakcyjnym dla przedsiębiorstw transportowych i firm spedycyjnych.
Wprowadzając na rynek nowoczesny statek, Green City Ferries ma nadzieję przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego na morzu i dołączyć tym samym do innych skandynawskich firm walczących o ekologię.