Ta kaplica skrywa podobno Arkę Przymierza strzeżoną przez dziewiczego strażnika
W miejscowości Aksum położonej w północnej części Etiopii znajduje się Kościół Matki Bożej z Syjonu. Natomiast zaraz obok znajduje się kaplica tablic, gdzie według legendy ukryta jest Arka Przymierza strzeżona przez dziewiczego strażnika, który nie może opuszczać Świątyni.
Arka Przymierza to święta skrzynia, w której przechowywano kamienne tablice z dziesięcioma przykazaniami. Oprócz dekalogu miała zawierać laskę Arona i dzban z manną.
Arka Przymierza
Wizerunek Arki Przymierza mocno zaistniał w kulturze za sprawą filmu Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki, gdzie główny bohater zmagał się z Nazistami, aby odnaleźć zaginiony artefakt. W filmie zaprezentowano Arkę zbliżoną do opisu biblijnego. Drewniana skrzynia obita złotą blachą i zamknięta złotą płytą.
Według tradycji kościoła etiopskiego Arka lub jej doskonała kopia znajduje się właśnie w przybytku stanowiącym część kościoła Matki Bożej z Syjonu w Aksum. Jest strzeżona głęboko pod ziemią przez dziewiczego strażnika, który podobno ma zakaz opuszczania budynku do czasu, aż wybierze swojego następcę u kresu swoich dni.
Legendy wokół Arki Przymierza
Mówi się, że kościół Marii Panny z Syjonu istnieje w tym miejscu w jakiejś formie od IV wieku. Według legendy, Arka Przymierza została przywieziona do Etiopii przez syna królowej Saby i króla Salomona i umieszczona w kaplicy, w której pozostaje do dziś.
Świątynia przez wieki była burzona i odbudowywana, jednak podziemia skrywające legendarny artefakt pozostały nienaruszone. Obecny budynek został wybudowany w latach 50. XX wieku przez cesarza Haile Selassie. Charakteryzuje go przede wszystkim kopuła przykuwająca wzrok w pierwszej kolejności.
Mimo że legendy krążące wokół kaplicy zdają się cały czas utwierdzać w przekonaniu, że Arka Przymierza znajduje się w jej podziemiach, to nikt nigdy jej nie widział. Jedyną osobą, która ma prawo oglądać Arkę, jest Strażnik Przymierza pozostający w stanie dziewiczym i służący do śmierci. Podobno nawet przywódca etiopskiego kościoła nie ma prawa oglądać artefaktu.
Jednak legendy jako jedyne potwierdzenie obecności Arki Przymierza w podziemiach, nie odstraszają turystów. Wręcz przeciwnie, co roku miejsce to przyciąga tłumy wiernych chcących poczuć obecność świętego artefaktu.