10 najciekawszych odkryć archeologicznych w 2022 roku. Słyszeliście o nich?

Rok 2022 zmierza ku końcowi. W świecie archeologii przez ten czas wydarzyło się niezmiernie dużo. Badacze odkryli m.in. 1300-letni naszyjnik ze złota, tajemnicze buddyjskie świątynie, czy rytualne drewniane azteckie maski. Zestawienie zostało przygotowane przez Heritagedaily.

Jakie były najciekawsze odkrycia archeologiczne w 2022 roku?
Jakie były najciekawsze odkrycia archeologiczne w 2022 roku?123RF/PICSEL

Starożytne posągi z Toskanii

Świat archeologów został wręcz wstrząśnięty, kiedy w Toskanii odkryto kolekcję posągów z okresu etrusko-rzymskiego. Została ona odnaleziona w dawnym uzdrowisku, przysypana warstwami błota pod basenami wód termalnych. Odkrycie może rzucić nowe światło na koniec cywilizacji etruskiej i ekspansję Imperium Rzymskiego.

Wrak sir Ernesta Shackletona

U wybrzeży Antarktydy, 5 marca 2022 roku odnaleziono wrak Endurance statku sir Erneta Shackletona. Statek miał doprowadzić do pierwszego lądowego przejścia przez Antarktydę. Wrak jest w dużej mierze nienaruszony. Statek zatonął w 1915 po zmiażdżeniu przez kry lodowe. Obecnie wrak leży na głębokości ponad 3 000 metrów i jest objęty ochroną jako miejsce historyczne i pomnik w ramach Układu Antarktycznego.

Najstarszy tekst w języku baskijskim

W 2021 roku w Hiszpanii odkryto niezwykły artefakt w kształcie dłoni, na którym umieszczony został tajemniczy napis. Jednakże dopiero w 2022 roku badacze zidentyfikowali pięć słów zapisanych w 40 znakach. Archeolodzy uważają, że jest to najwcześniejszy tekst w języku baskijskim, który został zapisany pismem iberyjskim.

Znalezisko jest bardzo ważne, ponieważ artefakt został stworzony przez Vascones, plemię zamieszkujące półwysep Iberyjski, jeszcze przed Cesarstwem Rzymskim. Uważano, że społeczność ta nie miała własnego języka pisanego, zaś nowe odkrycie neguje to twierdzenie. Wspomniana ręka najprawdopodobniej wisiała nad drzwiami domostwa, zapewniając ochronę.

Aztecki skarb

Archeolodzy w Meksyku odnaleźli ponad 2 500 rytualnych drewnianych przedmiotów, w tym masek, figurek, kolczyków, nakrycia głowy, a nawet drewniane ofiary, które były składane aztecki bogom. Artefakty nie rozłożyły się w glebie, ponieważ panowały tam warunki beztlenowe i wysoka wilgotność. Co ciekawe, na niektórych przedmiotach pozostały ślady pigmentów: czerwonego, białego, niebieskiego i czarnego.

Wenus z Willendorfu

Figurka została znaleziona ponad 100 lat temu w Austrii, jednakże w 2022 roku naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania, wykorzystując zaawansowaną technologię, dzięki czemu doszli do wniosku, że artefakt pochodzi pod względem geologicznym z regionu w północnych Włoch. W mikroporach odnaleziono fragmenty muszli i limonitów (mieszanka minerałów), co doprowadziło naukowców do właściwego miejsca.

Wenus z Willendorfu123RF/PICSEL

Najstarsza scena narracyjna, która ma aż 11 000 lat

W Turcji archeolodzy odkryli najprawdopodobniej najstarszą na świecie scenę narracyjną, która liczy sobie około 11 000 lat. Sceny przedstawiają mężczyznę wchodzącego w interakcje ze zwierzętami (znaczenie przedstawionej sceny nie jest jeszcze znane), z kolei druga scena pokazuje mężczyznę dzwoniącego grzechotką. W trakcie wykopalisk odkryto ponadto kilka budynków mieszkalnych oraz dużą strukturę wyłożoną ławkami, która mogła być centralnym punktem spotkań lub działań rytualnych.

Portrety z okresu ptolemejskiego i rzymskiego

W Egipcie w mieście Fajum w trakcie wykopalisk odnaleziono m.in. bogato zdobione drewniane trumny w stylu odnoszącym się do starożytnego Egiptu i starożytnej Grecji. Portrety Foyoum to rodzaj naturalistycznego portretu, który był malowany na deskach przymocowanych do mumii. Są one jedną z najbardziej cenionych form sztuki w świecie klasycznym.

Pierwsze zdanie napisane w języku kananejskim

Zespół naukowy z Izraela i USA przetłumaczył pierwsze zdanie w wymarłym języku kananejskim. Jest to o tyle niezwykłe, ponieważ do tej pory badacze dysponowali zaledwie kilkoma pojedynczymi słowami z tego języka. Tłumaczenie brzmi: "Niech ta kość wykorzeni wszy z włosów i brody". Zdanie zostało umieszczone na małym grzebieniu wykonanym z kości słoniowej.

1300-letni złoty naszyjnik

Archeolodzy z Museum of London Archeology w trakcie badań w Northamptonshire w Anglii odnaleźli 1300-letni naszyjnik, który jest wykonany m.in. ze złota, rzymskich monet, szkła, czy z kamieni szlachetnych. Centralnym punktem artefaktu jest krzyż ze złota, który wysadzany jest czerwonymi granatami. Archeolodzy są zgodni, że takie odkrycie trafia się "raz w życiu".

Zaginione świątynie

W Indiach w rezerwacie leśnym Bandhavgarh udokumentowano jaskinie, świątynie i pozostałości budowli buddyjskich i inskrypcji ściennych. Nie do końca wiadomo, kto zbudował wspomniane buddyjskie struktury, lecz mogą one świadczyć o względnej harmonii religijnej. Inskrypcje pochodzą z okresu II - V wieku naszej ery. Ponadto odnaleziono gry planszowe w jaskiniach, monolit przedstawiający dziesięć awatarów Wisznu, czy liczne monety.

Dziedzictwo na ulicach. Londyńczycy walczą o swoje lampy gazoweJustine GERARDY / AFPTV / AFP AFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas