Ten most biegnie nad kanionem na wysokości 70 metrów. W jakim celu go budują?

Na chorwackim wybrzeżu Dalmacji trwa budowa 216-metrowego mostu nad rzeką Cetiną. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie wysokość i wyjątkowo trudne warunki budowy. Choć konstrukcja jest jeszcze nieukończona, robi wrażenie. Zobacz, jak wygląda na nagraniu z drona.

Most nad rzeką Cetiną jest najbardziej złożonym projektem realizowanym obecnie na terenie Chorwacji. Budowany jest 70 metrów nad przełomem rzeki w mieście Omiš. Droga po obu stronach rzeki, którą spina most, biegnie w wydrążonych w skale tunelach.

Chorwacja: Budowany usprawni ruch

Niezwykły most jest elementem szybkiej drogi Stobreč - Dugi Rat - Omiš, która jest jednocześnie obwodnicą miasta Omiš. Ma pomóc usprawnić ruch w sezonie turystycznym, który obecnie odbywa się przez całe miasto. Budowa rozpoczęła się jeszcze w 2019 roku i potrwa do 2025 roku.

Omiš jest popularnym kurortem wakacyjnym położonym żupanii splicko-dalmatyńskiej, w wąskim pasie lądu pomiędzy Adriatykiem a górami u ujścia rzeki. To czyni projekt tak trudnym.

Reklama

Rozwój turystyki wymusza rozwój infrastruktury

Turystyka w środkowej Dalmacji intensywnie rozwija się w ostatnich latach, co wywiera presję na istniejącą infrastrukturę. Dotychczas odpowiedzią było kilka poważniejszych inwestycji, w tym nowy terminal na lotnisku w Splicie, zmodernizowanie drogi z lotniska do miasta czy portu w Splicie.

Droga szybkiego ruchu omijająca Omiš jest jednym z najbardziej oczekiwanych usprawnień w regionie. 13-kilometrowy odcinek obwodnicy obejmuje tunel i most. Odciąży dotychczasowy ruch nową trasą biegnącą przez Tugar, Srinjine i Zrnovnicę. W Zrnovnicy turyści będą mogli się zatrzymać, aby zobaczyć kamieniołom, w którym kręcono sceny Gry o Tron.

To już kolejny projekt mający na celu usprawnienie chorwackiej infrastruktury drogowej. W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy o hucznym otwarciu mostu Pelješkiego, który pozwala dojechać do położonego w południowej części kraju Dubrovnika bez konieczności przejeżdżania przez Bośnię i Hercegowinę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy