To najdłuższy park w Polsce. Idealne miejsce na wiosenny spacer

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, a więc idealny moment, by wyjść z domu i podziwiać ten spektakl natury. Można to zrobić np. w najdłuższym parku w Polsce. Park o długości 8 km mieści się w Małopolsce. To Młynówka Królewska w Krakowie, która ciągnie się przez różne dzielnice. Urocze tereny pełne zieleni i zakamarków do odpoczynku to idealne miejsce na wiosenny spacer.

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, a więc idealny moment, by wyjść z domu i podziwiać ten spektakl natury. Można to zrobić np. w najdłuższym parku w Polsce. Park o długości 8 km mieści się w Małopolsce. To Młynówka Królewska w Krakowie, która ciągnie się przez różne dzielnice. Urocze tereny pełne zieleni i zakamarków do odpoczynku to idealne miejsce na wiosenny spacer.
Park Młynówka Królewska w Krakowie ma aż 8 km. To najdłuższy park w Polsce. Zdj. ilustracyjne. /Elenathewise /123RF/PICSEL

W Polsce jest mnóstwo pięknych miejsc, w których można cieszyć się naturą i podziwiać nadchodzącą wiosnę. Piękna pogoda to idealny powód, by do któregoś z takich miejsc się wybrać i uczcić koniec zimy.

Spośród ogromu innych ciekawych punktów doskonałych do tego, warto wziąć pod uwagę na przykład najdłuższy park w Polsce. Młynówka Królewska znajduje się w Krakowie, ma 8 km i wije się malowniczo przez różne dzielnice. 

Najdłuższy park w Polsce - Młynówka Królewska w Krakowie. Dlaczego warto go odwiedzić?

Najdłuższy park w Polsce, który rozciąga się przez dzielnicę V Krowodrza i VI Bronowice, biegnąc od al. Słowackiego, aż do ul. Zakliki z Mydlnik, oferuje wiele atrakcji. Park Młynówka Królewska poprowadzony jest wzdłuż kanału o tej samej nazwie, który kiedyś tędy biegł - sztucznego koryta rzeki Rudawy, zbudowanego w XIII wieku, oraz rozmieszczonych przy nim młynów. 

Reklama

Wiele o historii kanału oraz samego parku można wyczytać na rozlokowanych na tym obszarze tabliczkach informacyjnych. Są zlokalizowane wzdłuż niegdysiejszej trasy Młynówki. Z lektury można np. dowiedzieć się, że wody odgałęzienia rzeki Rudawy wypełniały fosy otaczające mury obronne miasta, by ostatecznie pod Wawelem ujść do Wisły

Gdzie się wybrać na spacer?

Park powstał w 2009 r. staraniami mieszkańców i przy aprobacie urzędników. Pod względem przyrodniczym park ten można podzielić na dwa, całkowicie odmienne względem siebie odcinki, a do tego tu i tam wplecione w naturę są liczne place zabaw, miejsca odpoczynku i rekreacji, skatepark oraz wiele stref sportowych. 

Oprócz przyrody można więc cieszyć się z inicjatyw dla dzieci, sportowców i każdego spacerowicza. Co jakiś czas na terenie parku organizowane są też rozmaite wydarzenia, np. biegi czy joga.

Park od wielu lat jest rozwijany i co rusz zgłaszane są nowe pomysły na jego ulepszenie. Ze względu na to, że park uznawany jest za jeden z najbardziej niezwykłych tego typu punktów na terenie Krakowa, warto wybrać się tam, by powitać wiosnę. Można zdecydować się na spacer lub wypad rowerowy. 

- Od kilkunastu lat te tereny sukcesywnie są rewitalizowane, projekty na zagospodarowanie kolejnych odcinków Młynówki zgłaszają też mieszkańcy w miasta Krakowa. Właśnie zakończyliśmy realizację takiego projektu - w rejonie ul. Zygmunta Starego i Lindego pojawiły się stoły piknikowe, hamaki i leżaki. Czekają już tylko na wiosnę - informował niedawno prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Małopolski park jest najdłuższy w Polsce. Młynówka Królewska w Krakowie

Park jest dość różnorodny pod względem flory i fauny, wśród drzew najpowszechniejsze są olsze czarne i wierzby kruche, niektóre z nich mają nawet ponad 100 lat, a obwód ich pni sięga do 300 cm

Rosną tu również rozmaite pachnące krzewy, takie jak bez, a także nasadzone w różnych punktach róże. Park zamieszkiwany jest m.in. przez zające, wiewiórki, lisy i nietoperze. To także doskonałe miejsce do obserwacji ptaków. Gniazdują tu m.in. sikory, wróble, szpaki, kosy, bażanty, etc. Ponadto można spotkać jaszczurki i zaskrońce.

Na trasie spacerowej oprócz możliwości podziwiania przyrody oraz korzystania z atrakcji typu siłownie i place zabaw są też inne ciekawe elementy, np. ciekawe budynki i murale. Warto wybrać się tu na spacer, dodać najdłuższy park w Polsce do listy zaliczonych ciekawych miejsc w naszym kraju i powitać tam wiosnę.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: park | Polska | Małopolska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy