Trzy kolorowe jeziora w Etiopii. Kiedyś były jednym zbiornikiem

Etiopia jest jednym z najbardziej bogatych kulturowo (tuż po Egipcie) państw Afryki. Słynne kościoły wykute w skale, przedstawiciele plemienia Mursi z charakterystycznymi dyskami umieszczonymi w rozciętych wargach to tylko wybrane przykłady. Równie niesamowita jest przyroda tego kraju, o czym świadczą m.in. te trzy różnokolorowe jeziorka.

Niezwykłe kolorowe jeziora w Etiopii
Niezwykłe kolorowe jeziora w EtiopiiNASA Earth ObservatoryNASA

Trzy jeziora widoczne na powyższym zdjęciu dawniej były jednym zbiornikiem - jeziorem Galla. Około 10 tys. lat temu krajobraz zaczął się zmieniać. Zmieniła się ilość opadów, a pionowe ruchy tektoniczne sprawiły, że rzeki dotychczas zasilające jezioro zmieniały swój bieg. Podział jeziora Galla na trzy mniejsze zbiorniki dokonał się około 2 tys. lat temu. Powstały: jezioro Shala, jezioro Abijata i jezioro Langano. Mimo wspólnej historii, ich dalsze losy potoczyły się nieco inaczej, w związku z czym różnią się zarówno wyglądem jak i parametrami chemicznymi.

Jezioro Shala

Największe i najgłębsze z trzech, jest jezioro Shala. Wypełnia ono kalderę wulkaniczną, która zapadła się 3,5 mln lat temu. Jego wody są ciepłe, słone i bogate w fosforany. Woda jest silnie alkaliczna, co znaczy, że ma wysokie pH. Tego typu jeziora czasem nazywane są sodowymi, a to za sprawą wysokiej zawartości węglanu sodu. Mimo niezbyt korzystnych warunków w jeziorze tętni życie, od różnorodnych mikroorganizmów przez skorupiaki po niezliczone stada flamingów.

Jezioro Langano

Jezioro Langano, którego wody mają brązowy kolor, zasilane jest głównie rzekami na wschodzie, które z gór transportują charakterystyczny czerwono-brązowy osad. Jest popularne wśród plażowiczów m.in. dlatego, że jego wody pozbawione są przywr z rodzaju Schistosoma. To pasożyty wywołujące chorobę schistosomatozę, która jest drugim (po malarii) najpoważniejszym pasożytniczym problemem zdrowotnym (do Polski rzadko ta choroba jest zawlekana).

Jezioro Abijata

Ostatnie z trójki, jezioro Abijata jest najpłytsze i najbardziej zmienne. Jego maksymalna głębokość to 14 metrów. Zielony kolor jest spowodowany eutrofizacją. Według obserwacji satelitarnych, jezioro w ciągu ostatnich 50-ciu lat zmniejszyło się przynajmniej o jedną trzecią. To nie tylko wynik nadmiernego parowania, ale również działalności człowieka. Pobliska fabryka sody kalcynowanej czy zmiany pokrycia terenu wokół jeziora wymieniane są jako główne przyczyny tego zjawiska.

"Wydarzenia": Seria wybuchów w Zatoce Gdańskiej. Rozbrajanie bomb lotniczych i min wojennychPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas