Wielka kopalnia w Rosji ponownie otwarta. Wszystko z powodu cen miedzi

6500 kilometrów na wschód od Moskwy ponownie zostanie otwarta kopalnia miedzi /Yevgeny Yepanchintsev\TASS /Getty Images
Reklama

Tegoroczne ceny miedzy na rynkach skupu osiągają rekordowe poziomy. W związku z tą sytuacją Rosja podjęła odważną decyzję o ponownym otwarciu ogromnej kopalni miedzy w samym sercu syberyjskiej tajgi. Wysokie ceny surowca pozwalają na eksploatację z trudno dostępnych pól złożowych. Do takich zdecydowanie zaliczają się okolice kopalni Udokan w Kraju Zabajkalskim.

Kopalnia miedzi Udokan zaczęła swoją działalność w 1949 roku. Jednak po kilkunastu latach z powodu nierentowności wydobycia została zamknięta. W kolejnych dekadach próbowano reaktywować działalność wydobywczą, jednak oceny władz moskiewskich były nadal negatywne z uwagi na zbyt wysokie koszty obsługi kopalni.

Ostatnie wzrosty cen miedzi, zwanej także "nowym czarnym złotem", spowodowały, że władze centralne podjęły decyzję o ponownym otwarciu kopalni. Do końca 2021 roku ma ruszyć początkowa faza wydobywcza, a w połowie przyszłego roku kopalnia ma już działać na pełnych mocach przerobowych.

Reklama

Jak duże jest złoże Udokan?

Złoża miedzy Udokan należą do największych w Rosji i trzecich największych na świecie. Prognozuje się, że pod ziemią kryje się aż 26 mln ton tego niezwykle cennego w dzisiejszych czasach surowca.

Niestety warunki klimatyczne w sercu Syberii są niezwykle trudne. Obecnie, w październiku, notuje się tam już temperatury na poziomie -10 stopni, a krajobrazy są już pokryte śniegiem. Zimą mrozy mogą dochodzić nawet do -60 stopni. Ponadto teren w całości pokryty jest wieczną zmarzliną. Takie warunki pracy nie odstraszają jednak Rosjan.

Serce Syberii. Możliwość rozwoju gospodarczego

Otwarta na nowo kopalnia Udokan to także perspektywa ożywienia gospodarczego dla tego regionu kraju.

- Stąd można dotrzeć do Chin, korzystając z pobliskiej linii kolejowej Bajkalsko-Amurskiej Magistrali, a także naszych portów morskich, aby dostarczać miedź do południowych Chin, Korei i Japonii - powiedział Walerij Kazikajew, prezes Udokan Copper, firmy obsługującej kopalnię.

Oczekuje się, że popyt na miedź będzie nadal rósł ze względu na jej wykorzystanie w odnawialnych źródłach energii oraz w innych zielonych technologiach. Miedź ma doskonałe właściwości jako przewodnik ciepła i elektryczności.

- W ciągu najbliższych 15 lat popyt na miedź wzrośnie o 30% - zauważa Julia Bucznewa, analityczka Fitch Ratings w Moskwie.

Przytoczyła także rosnącą produkcję pojazdów elektrycznych, które opierają się właśnie na tym niezwykle cennym surowcu.

Czy Putin wzmocni swoją potęgę na rynku surowców naturalnych? Jeśli ceny miedzi utrzymają się na takim samym poziomie, to jest bardzo prawdopodobne, że Udokan będzie niezwykle rentowną kopalnią przynoszącą olbrzymie zyski.

Przeczytaj też:

Salina Turda. Zadziwiająca kopalnia w Rumunii

Prawdziwy rekordzista przy polskiej granicy. Najdłuższy most wiszący będzie w Czechach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | miedź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy