Wieś z Beskidu Śląskiego wyróżniona przez Światową Organizację Turystyki

Wyjeżdżając na weekend lub urlop, często zastanawiamy się, gdzie warto spędzić czas odpoczynku. Wskazówką może być zestawienie najlepszych miejscowości, które wybrała Światowa Organizacja Turystyki. Wśród 52 wyróżnionych wsi znalazła się jedna z Polski. To położona w Beskidzie Śląskim Istebna.

Istebna została wyróżniona przez Światową Organizację Turystyki  /CC BY-SA 4.0
Istebna została wyróżniona przez Światową Organizację Turystyki /CC BY-SA 4.0Scotch MistWikimedia Commons

Turyści, poszukując miejsca odpoczynku często swoją uwagę kierują ku miastom. Bogata baza noclegowa, wybór restauracji, atrakcji i popularność to coś, co przyciąga. Wsie często są pomijane. Oferują znacznie mniej hoteli, noclegi w agroturystykach z dostępem do niewielkiego aneksu kuchennego i... ciszę, spokój, zróżnicowanie kulturowe. Są również niejednokrotnie bardzo dobrą bazą wypadową.

Wsie wyróżnione przez Światową Organizację Turystyki w 2022 r.

Światowa Organizacja Turystyki (World Tourism Organization - UNWTO) wybrała 32 "najlepsze wioski turystyczne 2022".

Wyróżnienie przyznawane jest obszarom wiejskim, które wykorzystują turystykę jako siłę napędową rozwoju i nowych możliwości zatrudnienia oraz osiągania dochodów przy jednoczesnym zachowaniu i promowaniu wartości i produktów opartych na społeczności. Inicjatywa docenia również wioski za ich zaangażowanie w innowacje i zrównoważony rozwój we wszystkich aspektach - ekonomicznym, społecznym i środowiskowym - oraz skupienie się na rozwoju turystyki zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.
informuje na swojej stronie Światowa Organizacja Turystyki

W mijającym roku wyróżnienie otrzymały łącznie 32 wsie z 18 krajów z całego świata. Podczas oceny wzięto pod uwagę 9 czynników, m.in. za zasoby naturalne i kulturowe, promocję i ochronę zasobów kulturowych czy zrównoważony rozwój środowiska.

Zgłoszono łącznie 136 wsi z 57 państw członkowskich organizacji (każde państwo członkowskie mogło nominować maksymalnie 3 wsie). Spośród nich Światowa Organizacja Turystyki wybrała 32 najlepsze, z kolei następne 20 wejdzie do programu modernizacji.

Pełna lista wiosek została wymieniona na stronie Światowej Organizacji Turystyki. Wśród 32 najlepszych wiosek znalazło się wiele europejskich:

  • Zell am See, Austria
  • Wagrain, Austria
  • Mestia, Gruzja
  • Sauris-Zahre, Włochy
  • Isola del Giglio, Włochy
  • Rasinari, Rumunia
  • Bohinj, Słowenia
  • Rupit, Hiszpania
  • Alquezar, Hiszpania
  • Gwadelupa, Hiszpania
  • Murten, Szwajcaria
  • Andermatt, Szwajcaria
  • Birgi, Turcja

Wśród 20 wyróżnionych znalazły się m.in.:

  • Krupa na Vrbasu, Bośnia i Hercegowina
  • Otricoli, Włochy
  • Istebna, Polska

Istebna wyróżniona przez Światową Organizację Turystyki

Istebna to licząca około 5 tys. mieszkańców wieś w Beskidzie Śląskim, w granicach historycznego regionu Śląska Cieszyńskiego. Miejsce jest znane i chętnie wybierane przez turystów, którzy zimą mogą skorzystać z kilku ośrodków narciarskich. Latem to z kolei bardzo dobra baza wypadowa w pobliskie góry. Przechodzą tędy dwa piesze szlaki turystyczne (w tym zielony na Baranią Górę) i cztery trasy rowerowe, w tym jeden międzynarodowy Greenways: Kraków - Morawy - Wiedeń.

Odpoczynek w Istebnej to również kontakt z kulturą. Można odwiedzić jedno z kilku prywatnych muzeów, m.in. Kurną chałupę Kawuloków (górską chałupę z XIX w., która była warsztatem Jana Kawuloka, gawędziarza i twórcy instrumentów ludowych) czy muzeum i galerię rodziny Konarzewskich.

Wraz z Jaworzynką i Koniakowem Istebna tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś. W południowej części Jaworzynki znajduje się trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji. Koniaków znany jest przede wszystkim z produkcji koronkowych ozdób w tym bielizny, a koniakowskie stringi doczekały się nawet osobnej piosenki w wykonaniu Golec uOrkiestry.

Jakie korzyści wynikają z wyróżnienia?

Wszystkie 52 wsie wybrane w 2022 r. dostaną włączone do utworzonej w 2021 r. globalnej sieci UNWTO Best Tourism Villages Global Network, która będzie teraz skupiała 115 wiosek z pięciu kontynentów. Obecność w tej sieci zapewnia szereg korzyści, w tym szkolenia stacjonarne i online, dzielenie się dobrymi praktykami oraz międzynarodową promocję marki.

Inicjatywa Best Tourism Villages jest flagowym projektem Programu UNWTO Tourism for Rural Development. Celem programu jest m.in. wzrost roli turystyki w zmniejszeniu nierówności w dochodach i rozwoju, ograniczenie wyludnienia czy poprawa infrastruktury.

Przeczytaj także:

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas