Współzałożyciel Google chciał zbudować napędzany gazem Hyperloop dla rowerzystów

Larry Page, jeden z dwóch założycieli Google, słynie na świecie z zamiłowania do tworzenia futurystycznych projektów, z pomocą których chce na lepsze odmienić naszą rzeczywistość.

Współzałożyciel Google chciał zbudować napędzany gazem Hyperloop dla rowerzystów
Współzałożyciel Google chciał zbudować napędzany gazem Hyperloop dla rowerzystówGeekweek

Od jakiegoś czasu jego zespół inżynierów pracuje nad dziwnym wynalazkiem o nazwie Flyer, który jest latającym „bolidem F1”. Ma on być źródłem niezwykłej rozrywki dla wszystkich fanów sportów ekstremalnych i ciekawym pomysłem na urozmaicenie sobie sposobów na spędzenie wakacji ().

Chociaż ten projekt wydaje się być strzałem w dziesiątkę i zrobi prawdziwą furorę na świecie, to jednak Bloomberg informuje, że wiele z niebanalnych pomysłów Page nigdy nie ujrzy światła dziennego. Jednym z nich jest projekt o nazwie Heliox, nad którym zespół Google prowadził prace kilka lat temu.

Jego koncepcja polegała na stworzeniu w amerykańskich miastach całej sieci tuneli, które miały usprawnić transport. Główną ideą było zapewnienie szybkiego przemieszczania się na rowerach m.in. pracownikom giganta pomiędzy ważnymi obiektami a siedzibą w Mountain View.

Współzałożyciel Google chciał zbudować napędzany gazem hyperloop dla rowerzystów. Fot. Richard Moreta.

Heliox zakładał budowę hermetycznie zamkniętych tuneli i wpuszczanie do nich gazów (mieszaninę tlenu i helu) pod dużym ciśnieniem. Pełniłyby one rolę wiatru pchającego rowerzystów i pozwoliłyby im osiągać większe prędkości, a więc ostatecznie ich podróż pomiędzy centrum a siedzibą firmy zabierałby mniej czasu.

Bloomberg informuje, że Page zbudował w 2015 roku prototyp takiego tunelu w hangarze w San Francisco i testował w nim swoją technologię, ale ostatecznie została ona porzucona i nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek do niej powrócił. I bardzo dobrze, bo w erze rowerów elektrycznych i hulajnog taki pomysł nie ma żadnej racji bytu.

Źródło: GeekWeek.pl/Bloomberg / Fot. Richard Moreta

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas