Zobacz najciekawsze obiekty, które powstały przed mundialem w Katarze

Zobacz 10 niezwykłych obiektów, które zostały zaprojektowane i zbudowane przed mundialem w Katarze. Wśród nich znajdują się zarówno te obiekty, które powstały z myślą o Mistrzostwach Świata, jak i te wybudowane kilka lat wcześniej, ale są ważne z punktu widzenia kultury i tradycji tego kraju i warto pokazać te przybywającym turystom.

Przed Mundialem w Katarze powstawło wiele ciekawych obiektów
Przed Mundialem w Katarze powstawło wiele ciekawych obiektów123RF/PICSEL

Muzeum Narodowe Kataru

Budynek składa się z serii dysków w piaskowym kolorze, które są ze sobą połączone, co przypominać ma różę pustyni - jedną z piękniejszych gipsowych formacji, które powstają na pustyniach w wyniku parowania wody. Jego powierzchnia wynosi 52 tys. m kw., a ukończony został w 2019 r.

Muzeum Narodowe w Katarze
Muzeum Narodowe w Katarze123RF/PICSEL

Biblioteka Narodowa Kataru

W rzędach marmurowych regałów zgromadzone są ważne teksty i rękopisy. Znajdują się w zagłębieniach podłogi, co przypomina stanowisko archeologiczne. Kanciasta betonowa konstrukcja kontrastuje z delikatnym karbowanym szkłem. Biblioteka znajduje się w pobliżu Education City Stadium, na którym odbędą się mecze mundialu.

Biblioteka Narodowa Kataru
Biblioteka Narodowa Kataru123RF/PICSEL
Marmurowe regały w Bibliotece Narodowej Kataru
Marmurowe regały w Bibliotece Narodowej Kataru123RF/PICSEL

Muzeum Sztuki Islamu

To jedno z bardziej charakterystycznych budynków Kataru. Blokowo-schodkowa forma wznosi się, tworząc wieżę, z której roztacza się widok na Zatokę Perską. Muzeum wybudowane zostało na sztucznej wyspie przy promenadzie w Dosze.

Muzeum Sztuki Islamu
Muzeum Sztuki Islamu123RF/PICSEL

3-2-1 Muzeum Olimpijskie i Sportowe w Katarze

Muzeum ma nowoczesny wygląd nawiązujący do sportu. Jego wejście stanowi szklana cylindryczna forma owinięta pięcioma pierścieniami, co jest ukłonem w stronę splecionych pierścieni olimpijskich. Wewnątrz znajduje się siedem przestrzeni wystawienniczych o różnej tematyce, a także kawiarnia, restauracja i sklep z pamiątkami.

3-2-1 Muzeum Olimpijskie i Sportowe w Katarze
3-2-1 Muzeum Olimpijskie i Sportowe w Katarze©shakeelsafeek/123RF.COM123RF/PICSEL

Iconic 2022

To, obok Muzeum Narodowego Kataru w kształcie róży pustyni, jeden z najciekawszych obiektów. Znajduje się w pobliżu 3-2-1 Muzeum Olimpijskie. Jest tak zaprojektowany, aby zarówno fasada jak i dach układały się w napis 2022. Iconic 2022 składa się czterech bloków, każdy przedstawiający jedną z cyfr daty. Znajdują się tu: supermarket, kawiarnie i restauracje, a także centrum sportowe, kluby fitness i biura kilku organizacji sportowych.

Metro w Dosze

Podróże między stadionami możliwe będą dzięki stacjom zaprojektowanym przed mundialem. Łącznie zaplanowano 37 stacji na trzech liniach. Wszystkie wejścia do nich zaprojektowane są w tym samym stylu. Według UNStudio odpowiedzialnego za projekt: - celem było odniesienie się do lokalnego, tradycyjnego dziedzictwa architektonicznego, przy jednoczesnej reinterpretacji tego na język współczesnego projektowania.

Metro w Dosze
Metro w Dosze123RF/PICSEL

Archiwum Narodowe Kataru

Geometryczny projekt można zaliczyć do tzw. architektury wernakularnej, czyli osadzonej w lokalnej tradycji. Budynek jest jednym ze 100 budynków znajdujących się na obszarze wielofunkcyjnego obszaru o powierzchni 35 ha w sercu stolicy. W pobliżu znajduje się teren modlitwy na świeżym powietrzu.

Instalacje Muzeów Kataru

Przed Mistrzostwami Świata w różnych miejscach Kataru zainstalowano ponad 100 dzieł sztuki autorstwa różnych artystów. Obok katarskich twórców takich jak Shua'a Ali i Shouq Al Mana przedstawiane są także dzieła autorów amerykańskich, brytyjskich czy japońskich. Jednym z ciekawszych projektów jest Cudowną podróż, dzieło Damiena Hirsta, które składa się z 14 rzeźb przedstawiających "podróż" człowieka od zapłodnienia do narodzin.

Narodowe Centrum Kongresowe Kataru

Ten budynek został ukończony na długo przed mundialem, w 2011 r. Drzewiaste kolumny podtrzymujące dach symbolizować mają Sidrat al-Muntaha, duże drzewo lotosu lub drzewo Sidr - święte islamskie drzewo uważane za symbol końca siódmego nieba.

Narodowe Centrum Kongresowe
Narodowe Centrum Kongresowe123RF/PICSEL

Siedziba Fundacji Kataru

Cechą charakterystyczną tego budynku jest siatka małych otworów ułożonych w obraz wspomnianego już drzewa Sidra, które jest jednocześnie w logo tej organizacji charytatywnej.

Przeczytaj także:

Sam przeciw kłusownikom. Włoski rybak walczy o przyrodęDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas