10 najlepszych smartfonów premium 2015 roku - telefon na święta
Które smartfony w cenie powyżej 1300 zł są najlepsze? Przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych, naszym zdaniem, smartfonów premium z 2015 roku. Jeśli szukacie dobrego smartfonu na święta - warto rzucić okiem na tę listę. Smartfony zostały zaprezentowane w kolejności losowej, każde z tych urządzeń jest warte waszej uwagi.
ASUS ZenFone 2
ASUS ZenFone 2 (ZE551ML) teoretycznie nie można zestawiać obok iPhone’a 6s, Samsunga Galaxy S6 czy Sony Xperii Z5. Teoretycznie, bo zastosowane w ASUS-ie podzespoły sprawiają, że na tle bardziej medialnej konkurencji nie powinien mieć on żadnych kompleksów. A przy tym kosztuje dwa razy mniej niż wspomniane słuchawki. To zdecydowanie jeden z najciekawszych smartfonów 2015 r.
Dokładny test Asus ZenFone 2
Samsung Galaxy S6
Znakomity. Ma idealnie skonstruowaną metalowo-szklaną obudowę typu unibody. Przedni panel przypomina poprzedni model, ale w połączeniu z resztą nie ma to żadnego znaczenia. Bardziej liczy się ładnie wyprofilowana metalowa rama oraz szklane plecy. Pod tym względem S6 kojarzy mi się trochę ze starym i dobrym iPhonem 4 . Z kolei dolna krawędź - jej kształt i charakterystyczna kratownica - przywodzi na myśl ubiegłoroczne iPhone 6 oraz 6 Plus. Samsung Galaxy S6 jest najlepszym tegorocznym smartfonem z systemem Android. Wyróżnia się eleganckim wyglądem, wzorowym wykonaniem, świetnym aparatem i bardzo mocą specyfikacją. Na takiego smartfona Samsunga czekałem.
Dokładny test Samsunga Galaxy S6
HTC One M9
Zaprezentowany w marcu 2014 roku HTC One M8 zachwycił zdecydowaną większość entuzjastów nowych technologii. Wzorowym wykonaniem i znakomitym wyglądem przyćmił androidową konkurencję. Nic dziwnego, że tajwański producent nie zdecydował się na większe zmiany przy okazji jego następcy, czyli tegorocznego One M9. HTC One M9 jest pięknym, eleganckim i bardzo dopracowanym smartfonem. Względem niemalże idealnego poprzednika ma lepsze podzespoły, aparat i oprogramowanie. Nie można zapomnieć o rewelacyjnym wyświetlaczu i slocie kart microSD, który w najwyższym segmencie powoli zanika. Niedosyt może pozostawiać jedynie bateria, ale technologia szybkiego ładowania pozwala o nim zapomnieć.
Dokładny test HTC One M9
Apple iPhone 6s
Model iPhone 6s ma 4,7-calowy ekran. Warstwa pokrywająca w tym modelu to Ion-X, znacznie lepsze od Gorilla Glass. Obudowy nowych smartfonów Apple są także bardziej wytrzymałe, wykonane z tego samego aluminium, którego gigant z Cupertino używa w zegarkach Apple Watch Sport. Smartfony Apple będą dostępne w czterech kolorach: srebrnym, szarym, złotym i odcieniu różowego złota. W nowym iPhonie zastosowano nową formę multitoucha nazwaną przez Apple 3D Touch. Działa ona podobnie jak Force Touch w "bezportowych" MacBookach. Technologia 3D Touch to prawdziwy przełom i można spodziewać się, że w 2016 r. większość smartfonów konkurencji będzie w nią wyposażonych. Co umożliwia technologia 3D Touch? Ekran rozpoznaje siłę nacisku palca, co oznacza, że inna będzie odpowiedź smartfona, gdy jednokrotnie uderzymy w ikonę aplikacji, a inna, gdy ją przytrzymamy. Dzięki temu możemy np. podglądać zawartość dokumentów bez ich otwierania czy aktywować menu kontekstowe.
LG G4
Nowy flagowiec LG wyróżnia się na tle konkurencji jednym szczegółem. Jest nim tylna klapka obudowy, którą pokryto prawdziwą skórą, dostępną w kilku wersjach kolorystycznych. Obecny w LG G4 wyświetlacz IPS ma przekątną 5,5 cala i pracuje w rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli. Z informacji producenta wynika, że ekran oferuje zagęszczenie pikseli na poziomie 538 ppi, co jest standardowym wynikiem dla takiej przekątnej. LG G4 to bardzo dopracowany smartfon, jeden z najlepszych dostępnych na rynku. Ma ciekawą stylistykę, bardzo dobry ekran i rewelacyjny aparat. Dla osób, które poszukują smartfona z dobrym aparatem, a nie preferują systemu iOS, powinna być to pozycja obowiązkowa.
Dokładny test LG G4
Lumia 950 XL
W obudowie Lumia 950 XL o wymiarach 151,9 mm x 78,4 mm x 8,1 mm umieszczono 5,7-calowy ekran OLED o rozdzielczości Quad HD (1440 x 2560 pikseli). Będzie on wyświetlał powiadomienia na zablokowanym ekranie, a technologia Clear Black zapewni m.in. świetną czytelność w słońcu. We wnętrzu znajdziemy układ Snapdragon 810, który przed nadmiernym nagrzewaniem chroni ciecz - podobne rozwiązanie Microsoft zastosował w tablecie Surface Pro 3. Na razie nie wiadomo, ile GB pamięci RAM ma nowa Lumia, ale to okaże się już wkrótce. Wiemy natomiast, że do dyspozycji użytkownika oddano 32 GB pamięci dyskowej oraz slot kart pamięci.
Huawei Mate S
Huawei Mate S to wyjątkowo ładny smartfon. Pod względem konstrukcji przypomina nieco iPhone'a 6, któremu niewątpliwie chciałby dorównać także pod względem marketingowym."Chińczyk" został zamknięty w metalowej, zimnej w dotyku obudowie, która wydaje się być trwała i solidna. Smartfon ma 5,5-calowy ekran Super AMOLED pracujący w rozdzielczości Full HD. Wyświetlacz jest szlifowany diamentowym ostrzem na krawędziach, więc z bliska wygląda identycznie jak iPhone 6. W Mate S zamontowano ekran, który nie tylko generuje dobrej jakości obrazy (choć nie jest zbyt jasny, więc korzystanie z jego w słońcu może być problematyczne), ale ma bardzo ciekawą funkcję zwaną Force Touch. Dzięki niej smartfon rozpoznaje siłę nacisku. W praktyce oznacza to, że kładąc na ekranie Mate S jakiś niewielki przedmiot, smartfon może go zważyć (niezbędna do tego jest specjalna aplikacja). Dzięki Force Touch można przybliżać fragmenty zdjęć w wysokiej rozdzielczości, itd.
Samsung Galaxy S6 Edge
Samsung Galaxy S6 Edge jest wykonany perfekcyjnie. Koreański producent stanął na wysokości zadania, jeżeli chodzi o dobór materiałów i ich spasowanie. Tył i przód smartfona pokryte są jednolitą warstwą szkła, które spina metalowa ramka obiegająca ekran dookoła. Całość tworzy zwartą, zbitą bryłę typu unibody, dzięki czemu żaden element obudowy nie ugina się pod naciskiem i nie skrzypi. Zakrzywienie ekranu jest subtelne i płynnie zachodzi na krawędzie boczne smartfona. Najważniejszą różnicą w stosunku do ekranu w Galaxy Note Edge jest fakt, że obraz S6 Edge jest rozciągnięty na całą przestrzeń ekranu, także tą zakrzywioną. Ekran krawędziowy jest częścią ekranu głównego, a nie odrębnym bytem. Sprawia to wrażenie jakby wyświetlany obszar w S6 Edge był większy niż w standardowym Galaxy S6, podczas gdy oba urządzenia mają 5,1-calowe ekrany Super AMOLED. Pracuje on w rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli i generuje obrazy ostre jak brzytwa. Samsung Galaxy S6 Edge to smartfon dysponujący jednym z najlepszych aparatów fotograficznych na rynku. Aparat główny ma matrycę 16 Mpix i dysponuje funkcją optycznej stabilizacji obrazu.
Dokładny test Samsung Galaxy S6 Edge
Sony Xperia Z5
Xperia Z5 wykonana jest wzorowo. To kolejna zwarta konstrukcja unibody, która została wykonana z ogromną starannością. Nawet wygrawerowane na jednej z krawędzi logo Xperia prezentuje się znakomicie. To jednak nie koniec zmian. Największa dotyczy w zasadzie wykonania. Firma Sony postanowiła zrezygnować ze szkła i zamieniła je na matowe aluminium, co tchnęło powiew świeżości w nudną serię. Od modelu Z2 włącznie Sony stosuje w swoich smartfonach naprawdę świetne wyświetlacze. Nie inaczej jest w przypadku modelu Z5. Jego panel LCD IPS jest bardzo jasny, ma doskonałe kąty i świetnie odwzorowuje kolory. Słowa uznania należą się także za pozostanie przy rozdzielczości Full HD, która na 5,2-calowej przekątnej gwarantuje obraz ostry jak brzytwa.Najnowszy flagowy smartfon Sony jest napędzany przez Snapdragona 810 Sony Xperia Z5 jest kolejnym smartfonem Japończyków, który tylko odrobinę różni się od poprzednika. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że tak dzieje się od początku serii Z.
Dokładny test Sony Xperia Z5
YotaPhone 2
YotaPhone 2 jest inny i na pierwszy rzut oka wygląda jak zwyczajny smartfon. Ba, można go nawet obejrzeć ze wszystkich stron i nie domyślić się, że ma dodatkowy wyświetlacz. Jak to możliwe? Tylny panel kryje coś absolutnie wyjątkowego - kolejny wyświetlacz, ale wykonany w technologii E ink. To właśnie dzięki niej drugi ekran tak łatwo pomylić np. ze zdobieniem. Smartfon ma dwa wyświetlacze - 5-calowego AMOLED-a oraz 4,7-calowego E inka. Zastosowanie pierwszego jest absolutnie oczywiste i nie ma w nim nic wyjątkowego. Drugi natomiast ma skrajnie obniżone zapotrzebowanie na energię, dlatego cały czas jest aktywny i wyświetla nam najpotrzebniejsze informacje. Tutaj warto zaznaczyć, że działa w zasadzie jak papier - skorzystamy z niego wyłącznie przy odpowiedniej ilości światła. W przeciwnym razie będzie bezużyteczny. Solidnie prezentuje się również wnętrze. Za napęd odpowiada czterordzeniowy Snapdragon 801 wspierany przez grafikę Adreno 330 i 2 GB pamięci RAM. Na takie połączenie nie ma mocnych.
Dokładny test YotaPhone 2