Dłuższa praca baterii w smartfonie - 7 przydatnych trików
Bateria w smartfonie, która nie trzyma nawet 24 godzin? To niestety codzienność. Istnieje na szczęście kilka prostych trików, które pomogą nam nieco przedłużyć jej funkcjonowanie.
Jasność pod kontrolą
Zaczynamy od najbardziej oczywistych i najprostszych sposobów na przedłużenie żywotności naszej baterii, dlatego rozpoczniemy od ekranu. Na dobry początek, aby nasz telefon zużywał mniej baterii, warto ograniczyć jasność wyświetlacza. Jak to zrobić? Wchodzimy na Ustawienia -> Wyświetlacz -> Poziom jasności. Optymalną wartością jest połowa mocy. Opcja "automatyczne dopasowanie jasności" brzmi jak funkcja, bez której nie możemy się obejść, ale jak się okazuje, dostosowuje ona nasz ekran zazwyczaj o 20 proc. za jasno względem otaczającego nas oświetlenia. Dlatego, jeśli niezbyt często jesteśmy zmuszeni zmieniać jasność wyświetlacza telefonu, warto to robić ręcznie, a przyniesie nam to kilka dodatkowych procent baterii.
Wygaszanie ekranuNasza bateria będzie działać dłużej, jeśli ustawimy jak najkrótszy czas, po którym nasz ekran będzie samodzielnie gasł. Jak podał portal AndroidPIT przeciętny użytkownik smartfona włącza i wyłącza swój telefon 150 razy dziennie. Zatem jest duża różnica, czy ustawimy aby ekran wyłączał się po 15 sekundach, czy dopiero po minucie.
Czerń i ciemne koloryKolejnym sprytnym sposobem na zachowanie naszej baterii dłużej przy życiu, jest ustawienie ciemnego tła ekranu oraz ograniczenie na nim ikonek do minimum. Polecamy aplikację AndroidPIT posiadaczom ekranu AMOLED - niech najlepiej ustawią tapetę w ciemnych kolorach, albo nawet czarną. Zatem im ciemniejsza jest nasza tapeta, tym telefon zużywa mniej energii.
Wyłącz wibracjeMało osób zdaje sobie z tego sprawę, że wibracje mogą "zjadać" dużo baterii. Wibracje zużywają więcej energii niż zwykły dzwonek. Ustawienia -> Głośność oraz powiadomienia -> Wibracje -> Siła wibracji.
Aplikacje to prawdziwe głodomoryPamiętaj o zamknięciu aplikacji jeśli w danym momencie jej nie używasz. Ustawienia -> Aplikacje -> Aktualnie działające programy. Wbrew pozorom nieużywane aplikacje, zużywają baterię. Warto również na bieżąco uaktualniać aplikacje ponieważ ich nieaktualne oprogramowania może zużywać więcej baterii, a przecież każdy procent jest cenny.
Powiadomienia od czasu do czasuAndroid umożliwia nam dostosowanie częstotliwości powiadomień do naszych potrzeb. Na przykład kiedy wybierzemy opcję "Push", wówczas za każdym razem, gdy dostaniemy wiadomość e-mail, zostaniemy o tym powiadomieni. Będziemy na bieżąco, ale nasza bateria zostanie wystawiona na próbę. Dlatego warto ustawić odświeżanie maila na przykład co 15 minut. Wówczas, co kwadrans system uaktualni naszą skrzynkę mailową, a my zostaniemy powiadomieni na raz o wszystkich wiadomościach, które przyszły na przestrzeni 15 minut. Do wyboru mamy również odświeżanie manualne lub co 1, 2, 4 lub 12 godzin.
Lokalizuje i pożeraNajwięcej baterii zużywa GPS, zatem kiedy nie jest nam on potrzebny, warto pamiętać o jego wyłączeniu. Ta sama zasada dotyczy Bluetooth i Wi-Fi. Aby wyłączyć te narzędzia, z reguły wystarczy przeciągnąć górny pasek na dół i jednym kliknięciem uda nam się zaoszczędzić kilka minut baterii.
Większość funkcji i dodatków, które są pod kontrolą telefonu, typu automatyczne wysyłanie powiadomień, automatyczne dostosowywanie jasności ekranu do otoczenia itp., zużywają bardzo dużo energii. Zatem aby mieć pod kontrolą naszą baterię, trzeba mieć pod kontrolę powyższe funkcję i samemu o nich decydować.