Dzięki tym aplikacjom unikniesz mandatu

Zastanawiasz się, co zrobić, by uniknąć płacenia mandatu? Jest na to sposób. W sieci znaleźć można aplikacje, dzięki którym jest to możliwe i zupełnie legalne. Dodatkowo wpływają one na bezpieczeństwo jazdy oraz komfort podróży. Przedstawiamy pięć z nich. Pamiętajcie jednak - najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Z poniższych sugestii powinni korzystać wyłącznie rozsądni kierowcy.

Jak uniknąć mandatu
Jak uniknąć mandatu123RF/PICSEL

AutoRadar

AutoRadarmateriały prasowe

AutoRadar bazuje na ponad 10-letnim doświadczeniu AutoMapy - najpopularniejszego swojego czasu programu nawigacyjnego w Polsce. Autorem aplikacji jest warszawska firma Aqurat.

Dzięki AutoRadarowi kierowca dowie się m.in. o tym, gdzie zwolnić, by nie zapłacić mandatu, gdzie przeprowadzane są kontrole drogowe oraz o tym, gdzie może spodziewać się aktywnych fotoradarów, nieoznakowanych patroli z wideo rejestratorami, korków, wypadków, a także, w jakich miejscach znajdują się odcinkowe pomiary prędkości. Użytkownik zostanie ponadto ostrzeżony o przejazdach kolejowych i innych niebezpieczeństwach, które może spotkać na drodze.

Osoby korzystające z aplikacji mają również możliwość podzielić się swoją wiedzą z innymi użytkownikami AutoRadaru i AutoMapy. Baza danych programu jest na bieżąco aktualizowana przez korzystającą z niej społeczność oraz przez współpracujące z nią AutoMapy oraz serwisy Miplo.pl i Targeo.pl.

AutoRadar to aplikacja w pełni darmowa. Do korzystania z niej wymagany jest jedynie smartfon z aktywną transmisją danych oraz urządzenie z systemem Android, Windows Phone bądź iOS.

iCoyote

iCoyotemateriały prasowe

O zdarzeniach na drodze w czasie rzeczywistym kierowców informuje także aplikacja iCoyote. Jest ona produktem francuskiej firmy Coyote System SAS.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach stanowi ona połączenie prostej nawigacji z bazą informacji o wypadkach, utrudnieniach drogowych, radarach i kontrolach.

Oprócz wspomnianych wcześniej standardowych funkcji iCoyote informuje także m.in. o dokładnej liczbie innych uczestników ruchu w zasięgu kierowcy, ich poziomie zaufania oraz odległości, w jakiej się znajdują, zmianie i natężeniu ruchu w trybie miasto oraz prognozie zdarzeń drogowych na najbliższe 30 km w trybie podróży.

Międzynarodowy charakter iCoyote sprawia, że program zgodnie ze słowami producenta sprawdza się także poza granicami naszego kraju. Aplikacja jest bezpłatna wraz z ograniczeniami prędkości na terenie Polski. Po 30 dniach korzystania z niej konieczna jest rejestracja, która pozwala na dostęp do dodatkowych opcji. Najnowsza wersja programu jest kompatybilna z systemami Android, Windows Phone oraz iOS.

NaviExpert

NaviExpertmateriały prasowe

Należąca do poznańskiej spółki o tej samej nazwie aplikacja oferuje m.in. takie funkcje jak "Omijanie korków", która w oparciu o technologię Community Traffic online analizuje bieżącą sytuację na drogach, "Aktualne mapy", informujące chociażby o utrudnieniach z powodu remontów dróg, a także "Baza użytecznych miejsc", gwarantującą dostęp do przeszło 400 tysięcy wartych uwagi miejsc i wydarzeń zlokalizowanych na mapie.

Z perspektywy metod na unikanie mandatów szczególnie istotna jest jednak funkcja "Ostrzeżenia CB". Informuje ona o miejscach, w których znajdują się fotoradary i kontrole drogowe, a także o ograniczeniach prędkości na danej trasie i szczególnie niebezpiecznych odcinkach. Po ostatniej zmianie przepisów i wprowadzeniu odcinkowych pomiarów prędkości, aplikacja ostrzega także o lokacji konkretnych bramownic.

NaviExpert  po zainstalowaniu pozwala na darmowe testowanie swoich możliwości przez 7 dni. Po tym czasie, by móc korzystać z aplikacji w pełni, należy wykupić któryś z dostępnych wariantów abonamentu. Twórcy aplikacji współpracują z Orange, Play, Plus i T-Mobile oferując jej wersję dedykowaną dla danego operatora GSM. NaviExpert jest kompatybilny z najpopularniejszymi systemami, tj. Android, iOS, Windows Phone oraz BlackBerry.

Rysiek

Rysiekmateriały prasowe

Rysiek to nowy produkt firmy NaviExpert, skierowany zwłaszcza do tych kierowców, którzy uważają, że nie potrzebują nawigacji i interesują ich głównie ostrzeżenia CB.

Darmowa aplikacja dla kierowców ostrzega ponadto m.in. o tym, gdzie są fotoradary i kontrole policji oraz prezentuje aktualne informacje o sytuacji drogowej, w tym także obowiązujące ograniczenia prędkości. Dzięki wideo rejestratorowi Rysiek umożliwia również nagrywanie filmów z drogi pełniąc funkcję kamery samochodowej.

Zastosowana technologia Community CB sprawia, że program wykorzystuje informacje pochodzące nie tylko od swoich użytkowników i użytkowników NaviExpert, ale także z nasłuchów tradycyjnego CB Radia oraz z monitoringu radia i Internetu. Ostrzeżenia drogowe zgłaszane przez użytkowników są dodatkowo weryfikowane w centrach moderacji.

Aplikacja jest kompatybilna z systemem Android, iOS oraz Windows Phone.

Yanosik

Yanosikmateriały prasowe

Yanosik to kolejny legalny antyradar na telefon komórkowy, który od niedawna ostrzega także o odcinkowych pomiarach prędkości.

Aplikacja poznańskiej firmy Neptis zgodnie z opisem producenta "łączy w sobie funkcje ostrzegania, nawigacji omijającej korki (dzięki technologii Smart Traffic) oraz wideo rejestratora (Android)." Korzystający z niej kierowcy zyskują też dostęp do stale aktualizowanej mapy współtworzonej przez samych użytkowników.

Baza systemu zawiera aktualizowane on-line lokalizacje policyjnych patroli, punktów kontroli prędkości, wypadków i pozostałych utrudnień oraz przeszło 1800 zlokalizowanych fotoradarów i ponad 100 miejsc częstych kontroli.

Yanosik jest całkowicie bezpłatny - nie płaci się ani za jego pobranie, ani za korzystanie z niego. Działanie aplikacji opiera się o GPS i GPRS. Dostępna jest ona dla systemów Android, iOS, Windows Phone i BlackBerry.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas