Jak przedłużyć czas pracy baterii w telefonie?

Wyjechałeś na weekend za miasto bez dostępu do prądu? Będąc w podróży uświadomiłeś sobie, że kraj, w którym jesteś, ma inne wtyczki do prądu? W takich sytuacjach bez wątpienia warto znać triki, które znacząco wydłużą czas działania baterii w telefonie.

.
.123RF/PICSEL

Dbaj od nowości

To, jak będzie traktowany nowy telefon na samym początku, w dużej mierze determinuje czas pracy jego baterii. Kilkanaście lat temu, aby zwiększyć pojemność baterii konieczne było jej zresetowanie, tj. całkowite rozładowanie, a następnie naładowanie do pełna. Do dziś wiele osób ma zakodowany ten sposób działania. Warto jednak wiedzieć, że na obecne, posiadające baterie litowo-jonowe, smartfony taka procedura nie zadziała korzystnie. Przy nowszych urządzeniach warto dbać, aby nie rozładowywać ich do końca - wpłynie to negatywnie na żywotność baterii.

.123RF/PICSEL

Kontroluj obraz i dźwięk

Bardzo dużo energii w telefonach pochłania wyświetlacz. Warto pamiętać, że im jaśniejszy jest ekran, tym więcej zasilania pochłania. Dlatego też przy codziennym użytkowaniu warto stosować automatyczną regulację podświetlenia. Gdy wiadomo zaś, że telefon nie będzie ładowany przez dłuższy czas, należy ustawić jasność ekranu na możliwie najmniejszą wartość, która pozwala jeszcze na komfortowe korzystanie ze sprzętu. Pomóc w wydłużeniu czasu pracy baterii może również ustawienie wygaszania ekranu po krótkim czasie. Sprawi to, że nieużywany telefon szybko przejdzie w stan uśpienia. Warto też odpowiednio zarządzać dźwiękami w telefonie: dopasować poziom głośności do potrzeb, a także wyłączyć niepotrzebne sygnały np. powiadomień. Na wydłużenie czasu użytkowania baterii pozwoli również wyłączenie wibracji.

.123RF/PICSEL

Wyłącz moduły łączności

Wszystkie aplikacje i wtyczki działające w tle pochłaniają ogromne ilości energii. Dlatego też korzystnie na stan baterii wpłynie wyłączenie nieużywanego Wi-Fi lub transferu danych 3G/LTE/4G. Jeśli nie korzystamy z internetu, warto wyłączyć obie opcje, w innym przypadku natomiast wystarczy jedna z nich. Warto dostosowywać ustawienia urządzenia do naszych potrzeb i np. wyłączyć lokalizację GPS, gdy nie jest to niezbędne.

.123RF/PICSEL

Zarządzaj aplikacjami

Często zdarza się tak, że aplikacje, które zainstalujemy w celu przetestowania, pozostają w naszym telefonie nieużywane przez długi czas.  Tymczasem nie tylko zajmują one pamięć, lecz także często działają w tle, z czego niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy. Zazwyczaj nie mamy również zwyczaju zamykania aplikacji, które uruchamiamy. Raz włączone w naszym telefonie programy działają cały czas, co sprawia, że telefon pracuje o wiele krócej, niż jest to możliwe. Warto więc zadbać o to, aby urządzenie funkcjonowało tylko z tymi elementami, których aktualnie potrzebujemy. Skutecznie wydłużyć czas działania baterii może także wyłączenie powiadomień i ustawienie dłuższego czasu aktualizacji social mediów.

.123RF/PICSEL

Miej narzędzia awaryjne

Gdy wiemy, że przez kilka kolejnych dni będziemy odcięci od prądu, warto zadbać o dodatkowe urządzenia służące do podładowania telefonu. Jeśli możliwe będzie skorzystanie z auta najlepiej sprawdzą się oczywiście ładowarki samochodowe, gdy zaś nawet ono nie będzie dostępne, warto zaopatrzyć się w PowerBank. - Obecnie tego typu urządzenia pozwalają na nawet 5-krotne naładowanie smartfonu. Dzięki posiadaniu odpowiedniej jakości banku energii będziemy mieć pewność, że telefon wytrzyma nawet kilkudniowy wyjazd bez prądu - mówi Agnieszka Medoń z GP Battery Polska.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas