​Jak ściągnąć simlocka - radzimy

Jeszcze kilka lat temu blokady simlock były obecne we wszystkich telefonach kupionych u operatorów sieci komórkowych. Dzisiaj odchodzi się od tego zabezpieczenia, bo użytkownicy i tak je łamali.

Simlocki są coraz rzadziej stosowane przez operatorów komórkowych
Simlocki są coraz rzadziej stosowane przez operatorów komórkowych123RF/PICSEL

MCC (Mobile Country Code) to kod identyfikujący kraj, w którym działa dana sieć telefonii komórkowej. MCC jest częścią numeru IMSI (International Mobile Subscriber Identity), który jest zapisany na karcie SIM. Kod MCC dla Polski to 260.

Jak złamać simlocka?

Wciąż jeszcze na świecie nie opracowano takiego zabezpieczenia, którego nie dałoby się obejść. Trzeba przyznać, że przy odrobinie umiejętności (wystarczy uważnie przeszukać internet), simlock nie powinien sprawić nikomu większego problemu. Przez lata operatorzy tak uparcie z niego korzystali, gdyż wielu użytkowników pozostawało wiernych jednej sieci, a część nawet nie zdawała sobie sprawy z istnienia czegoś takiego jak simlock.

Teraz, wielu operatorów przyznaje, że simlock to zbędny dodatek do telefonu. Ale w 2009 roku Era (obecnie T-Mobile) rozpętała prawdziwą burzę medialną, rezygnując z tego rodzaju zabezpieczenia. Za przykładem rewolucjonisty poszedł Play i Plus, tylko sieć Orange pozostała wierna pierwotnym zasadom.

Każdemu może przytrafić się potrzeba zmiany sieci lub jednoczesnego korzystania z dwóch. Na telefonie z aktywną blokadą simlock nie poszalejemy, dopóki nie pozbędziemy się uciążliwego zabezpieczenia. A to można zrobić na kilka różnych sposobów.

1. Najpewniejszą metodą pozbycia się blokady simlock jest udanie się bezpośrednio do operatora i zgłoszenie takiej potrzeby. Koszt usługi waha się w granicach 100 zł i nie powoduje utraty gwarancji telefonu.

2. Turbo SIM - to pomysł wywodzącej się z Czech firmy Bladox, która w 2004 r. stworzyła specjalne urządzenie z mikrokontrolerem, podszywającym się pod MNC operatora podczas weryfikacji SIM. Turbo SIM swego czasu był regularnie wykorzystywany przez właścicieli iPhone'a 3G.

Karty TurboSIM kiedyś niezwykle popularne, dzisiaj odchodzą do lamusa
Karty TurboSIM kiedyś niezwykle popularne, dzisiaj odchodzą do lamusamateriały prasowe

3. Blokady simlock niekiedy można pozbyć się wpisując specjalny kod - NCK. Do jego ujawnienia służą powszechnie dostępne w internecie programy, ale musimy również znać nasz numer IMEI (International Mobile Equipment Identity). Wtedy wystarczy użyć odpowiedniej kombinacji znaków na telefonie - *#06# - i gotowe.

4. W przypadku smartfonów Apple często stosuje się tzw. jailbreak (zwany również procesem łamania systemu), który daje pełny dostęp do iPhone'a. Sam poprawnie przeprowadzony jailbreak nie znosi simlocka, ale umożliwia jego szybkie pozbycie się.  Decydując się na taką ścieżkę, tracimy jednak gwarancję urządzenia. Na smartfonie jest bowiem wgrywane alternatywne oprogramowanie, które zastępuje to pochodzące od operatora.

5. Do złamania simlocka najczęściej są jednak wykorzystywane specjalne programy, które licznie można znaleźć w internecie. Czasami są one dedykowane konkretnym producentom, choć o uniwersalne "wytrychy" nie jest trudno.

Czy warto?

Blokada simlock dzisiaj wciąż stanowi duży problem dla użytkowników, którzy sprowadzają telefon z zagranicy. Procedury łamania tego zabezpieczenia są trochę bardziej skomplikowane, zwłaszcza że zazwyczaj łączą się z wgraniem polskiego języka do zainstalowanego systemu operacyjnego. A przecież nie wszystkie nowości rynkowe są dedykowane polskim użytkownikom. Konsumenci, którzy kupują nowy telefon u rodzimego operatora, nawet jeżeli dostaną sprzęt z blokadą simlock, to nie powinni mieć z nim większych problemów.

Więcej informacji o skutecznym łamaniu simlocka znajdziecie na Forum PC Format: http://forum.pcformat.pl/Jak-Zdjac-Sim-Locka-Instrukcja-t

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas