Jak wydłużyć czas pracy telefonu

Co zrobić, aby bateria w naszym smartfonie wytrzymała jak najdłużej bez konieczności dodatkowego ładowania?

Radzimy, jak przedłużyć życie baterii w waszym smartfonie
Radzimy, jak przedłużyć życie baterii w waszym smartfonie123RF/PICSEL

Wraz z premierą kolejnych urządzeń, jednym z kluczowych parametrów, na który zwracamy uwagę jest oprócz procesora, ilości RAM, aparatu, pojemność baterii. Wraz z upływem czasu i rosnącą wielkością ekranów smartfonów, wzrastała takżę  "wielkość" akumulatorów. Przypomnijcie sobie czasy, kiedy w waszych telefonach były zamontowane baterie o pojemności 2000 mAh albo i mniej. Mój HTC Sensation posiadał baterię o parametrze 1520 mAh. Warto tu jednak dodać, że jego wyświetlacz miał  4,3-cala.

Obecnie w 5-calowych urządzeniach standardem wydaje się być co najmniej 2500 mAh, a w 5,5" 3000 mAh. Można tutaj pochwalić Sony, którego Xperia Z5 Premium cechuje się 3430 mAh oraz ostatnio pokazany Xiaomi Redmi 3, który przy 5 calach posiada 4100 mAh. Z wyższych wartości w swoim urządzeniu powinniśmy się cieszyć, jednak nie zawsze muszą one oznaczać dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu niż u konkurencji. Przyczyną mogą być różnice w podzespołach (np. bardziej prądożerny procesor kontra bardziej energooszczędny), a także optymalizacja systemu. Wielu producentów modyfikuje Androida poprzez wprowadzanie swoich "ulepszeń", które często pożerają nasze baterie w tempie ekspresowym.

No dobrze, w jaki sposób zatem możemy wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu? Oto kilka znanych sposobów, warto skorzystać chociaż z jednego z nich:
 
1. Zainstaluj aplikacje pomagające w oszczędzaniu energii, jednak należy zwrócić uwagę co to będzie, gdyż niektóre z nich przyczyniają się do osiągnięcia odwrotnego skutku. Najpewniejszym programem będzie aplikacja Greenify.
 
2. Wyłącz zbędny bloatware . Niestety producenci "wpychają" do smartfonów wiele zbędnych aplikacji, które ukradkiem mogą pracować w tle i wpływać na długość działania naszych telefonów. Należy je zatem odinstalować lub wyłączyć. Można to zrobić w łatwy sposób: wchodzimy w ustawienia -> aplikacje ->menadżer aplikacji -> wszystkie i wybieramy, te które uważamy, że są nam zbędne. Nie korzystasz z Instagrama? Wyłącz go.
 
3. Jeżeli jakimś cudem, producent zablokował możliwość odinstalowania lub wyłączenia aplikacji, możemy skorzystać z Package Disabler Pro (tylko smartfony Samsunga). Program ten pomoże nam wyłączyć to, co zostało uniemożliwione przez daną spółkę.
 
4. Jeżeli masz smartfon Sony, Samsunga lub HTC korzystaj odpowiednio z funkcji: STAMINA, Optymalizacji baterii, Oszczędzania energii. Pomagają one uśpić te aplikacje, których przez długi czas nie używamy gdy telefon leży np. na blacie. Dzięki temu przestają się one bezpodstawnie łączyć z internetem.

Powerbank - pomimo wszystkich sztuczek, na dłuższą trasę zawsze warto mieć powerbank
Powerbank - pomimo wszystkich sztuczek, na dłuższą trasę zawsze warto mieć powerbank123RF/PICSEL


5. Dobierz odpowiednią opcję metody lokalizowania. Jeśli tej opcji w ogóle potrzebujesz, to ją po prostu wyłącz.
 
6. Ustaw właściwą dla siebie jasność ekranu. Warto przypomnieć, że to właśnie połączenie z Internetem i wyświetlacz najbardziej pożerają naszą baterię.
 
7. Monitoruj zestawienie aplikacji, które zjadają najwięcej baterii danego dnia podczas pracy. Nie pozwól, aby któraś z nich doprowadziła do znacznego drenażu akumulatora. W razie wystąpienia takiego problemu, poproś o pomoc na forum.

8. "Zrootuj" smartfon. Odpowiedni ROM sprawi, że nasze urządzenie będzie trzymało dłużej na jednym ładowaniu.
 
W wymienionych sposobach nie chodzi o wyłączenie wszystkiego, co składa się na to, że nasz telefon jest smartfonem. Każdy użytkownik jest inny, dlatego dana osoba powinna dostosować powyższe ustawienia do własnych, indywidualnych potrzeb.

Adam Lulek

android.com.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas