Mam szybki światłowód, a Wi-Fi jest wolne. Co robić?

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Marzysz o błyskawicznym internecie? Światłowód to krok w dobrym kierunku, ale co zrobić, gdy WiFi wciąż zawodzi? Odkryj tajemnice wolnego WiFi, nawet przy superszybkim łączu. Co może spowalniać domowy internet?

WiFi - co wpływa na jego prędkość?
WiFi - co wpływa na jego prędkość?123RF/PICSEL

Mam szybki internet, a pobieranie jest wolne

Często zdarza się, że prędkość internetu światłowodowego jest daleka od tego, co mamy w warunkach umowy z dostawcą. Wynika to z faktu, że prędkość podana w umowie dotyczy połączenia przewodowego. Takie połączenie jest o wiele bardziej stabilne, bo nie podlega zakłóceniom z zewnątrz.

 korzystając z bezprzewodowego WiFi

warto przetestować prędkość internetu

Czy Wi-Fi zmniejsza prędkość internetu światłowodowego?

Jak najbardziej WiFi może zmniejszać maksymalną prędkość internetu światłowodowego. Domowa sieć działa w dwóch pasmach częstotliwość – 2.4 GHz i 5 GHz. Pierwszy wybór pozwala na używanie internetu na większą odległość, ale prędkość będzie niższa. Drugie pasmo charakteryzuje się szybszym transferem, lecz ma mniejszy zasięg i gorzej radzi sobie z zewnętrznymi przeszkodami.

Ponadto WiFi może zmniejszać prędkość internetu światłowodowego, jeśli korzystamy z routera, który nie jest przystosowany do wysokich prędkości łącza.
Tak będzie w przypadku używania technologii WiFi 4, czyli 802.11n. Nie są w stanie obsłużyć prędkości powyżej 100 Mbps.

Dobrą prędkość internetu światłowodowego zapewni router z WiFi 5 (802.11ac) lub WiFi 6 (802.11ax). Pierwsza propozycja pozwoli na obsługę prędkości wynoszącej do 1700 Mbps. Wyższy model da możliwość korzystania z prędkości nawet do 2400 Mbps.

Co spowalnia sygnał Wi-Fi w domu?

Zanim podejmiemy decyzję o wymianie routera, warto jeszcze sprawdzić, co spowalnia sygnał WiFi w domu. Może na to wpływać wiele czynników zewnętrznych.

Sieć mogą spowalniać przede wszystkim przeszkody fizyczne. W starych budynkach powodem mogą być grube ściany wykonane z betonu lub cegły.

Prędkość WiFi w domu skutecznie spowolnią także meble czy metalowe elementy. Nie należy więc chować routerów w szafach czy metalowych skrzynkach. Nie warto go też ustawiać w kuchni, w pobliżu lodówki czy kuchenki mikrofalowej. Gorszy sygnał będzie też wtedy, gdy przeszkodą będzie na przykład akwarium.
Najlepiej, jeśli router WiFi będzie ustawiony w centralnej części domu lub mieszkania.

Warto też pamiętać, że sygnał WiFi spowolni internet również wtedy, gdy w tym samym czasie z sieci będzie korzystać więcej urządzeń (kilka smartfonów, komputery, konsola, smart TV).

Co zrobić, gdy internet Wi-Fi jest wolny?

W pierwszej kolejności, gdy internet WiFi jest wolny, należy sprawdzić, czy nasz sprzęt nie jest przestarzały. Wieloletni router, choć nadal działa, może nie spełniać standardów potrzebnych do obsługiwania wysokich prędkości internetu światłowodowego. Inwestycja w nowoczesny router WiFi 5 lub WiFi 6 zapewni szybszy transfer.

Jeśli mamy już odpowiednie urządzenie, to powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie routera. Niech znajduje się on w centralnej części mieszkania, aby sygnał rozchodził się równomiernie, po całej powierzchni. Nie otaczaj routera niepotrzebnymi przeszkodami.

Internet WiFi przyspieszy też po zmianie pasma. Będąc blisko routera, łączmy się z pasmem 5 GHz, które jest szybsze. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, swój sprzęt połącz z routerem za pomocą kabla Ethernet, co zwiększy przepustowość do maksimum.

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas