Triki na szybsze Wi-Fi. Co zrobić, żeby router nie mulił?

Oprac.: Tomasz Kromp

Powolne łącze internetowe to problem, z którym próbuje uporać się wiele osób. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę zróżnicowane. Na szczęście istnieją pewne skuteczne triki, dzięki którym da się przyspieszyć internet Wi-Fi. O co konkretnie chodzi i co zrobić, żeby router "nie mulił"? Wyjaśniamy.

Triki na szybsze Wi-Fi.
Triki na szybsze Wi-Fi.123RF/PICSEL

Dlaczego internet Wi-Fi jest wolny?

Powodów, przez które internet Wi-Fi jest wolny, może być naprawdę dużo. Najczęściej taka sytuacja ma związek z routerem, czyli urządzeniem, które rozdziela sygnał internetowy na kilka urządzeń i zapewnia im łączność bezprzewodową. Ważne okazuje się jego położenie. Jeżeli router usytuowany jest na podłodze, w szufladzie, w szafce bądź za meblami – internet może działać znacznie wolniej.

Zdarza się również, że urządzenie nie jest zaktualizowane i stąd biorą się problemy z prędkością łącza. Uaktualnienie oprogramowania może przyczynić się do poprawy funkcjonowania routera, a tym samym zażegnania kłopotu z powolnym internetem Wi-Fi.

Nierzadko okazuje się, że internet działa wolno przez zakłócenia pojawiające się najczęściej w miejscach, w których wiele urządzeń jest podłączonych do sieci. Mowa tu między innymi o budynkach wielorodzinnych w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

Czasami zdarza się, że przyczyną wolno działającego internetu, jest tzw. Złodziej Wi-Fi. To osoba, która jakimś sposobem zdobyła hasło do sieci i korzysta z niej, łącząc się z nią za pomocą swoich urządzeń. Dlatego właśnie ważne jest ustawianie silnego i trudnego do odgadnięcia hasła ("123" lub "hasło" zdecydowanie odpadają).

Co zrobić, żeby router Wi-Fi działał szybciej?

Problem z wolno działającym internetem można zażegnać za pomocą kilku skutecznych trików. Oczywiście wszystko zależy od tego, co jest przyczyną słabego sygnału.

Pierwszą kwestię, którą warto sprawdzić, jest położenie routera. Jak już zostało wcześniej wspomniane, lepiej nie chować urządzenia do szafki bądź szuflady i unikać kładzenia go na ziemi. Najlepiej, jeśli sprzęt znajduje się w centralnej części domu lub mieszkania. Dzięki temu sygnał będzie mógł równomiernie docierać do każdej jego części. Oczywiście, czasem zdarza się, że przez specyfikę układu pomieszczeń, dostarczenie silnego sygnału w każdy kąt mieszkania okaże się niemożliwe. Wówczas rozwiązaniem może okazać się repeater – wzmacniacz sygnału Wi-Fi. 

Dobrze również zaktualizować urządzenie. Jeśli to nie pomoże, to warto rozważyć zmianę kanału na mniej "zatłoczony". Proces może się różnić, w zależności od konkretnego modelu routera. Wobec tego najlepiej sprawdzić sposób zmiany kanału w instrukcji obsługi urządzenia.

Warto również sprawdzić, czy ktoś nie podłączył się do naszej sieci Wi-Fi. Aby to zrobić, należy przejść do panelu administracyjnego routera. W tym przypadku proces również może się nieco różnić i najlepiej sięgnąć po instrukcję dołączoną do sprzętu. Po zalogowaniu do interfejsu trzeba przeszukać panel pod kątem zakładek takich jak "Podłączone urządzenia" lub "Podłączone urządzenia bezprzewodowe". W przypadku wykrycia nieznanych urządzeń należy odłączyć i zablokować rzeczone połączenia. W takiej sytuacji dobrze jest również zmienić hasło do sieci.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Polscy nurkowie znaleźli wrak z XIX wieku. Jest wypełniony szampanem i porcelanąPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas