Aligatory potrafią zregenerować utracony ogon. Pomogą nam osiągnąć taką zdolność

Chociaż zdolność regeneracji kończyn nie jest w przyrodzie niczym nowym, to do tej pory nie mieliśmy pojęcia, że posiadają ją także aligatory.

Aligatory potrafią zregenerować utracony ogon. Pomogą nam osiągnąć taką zdolność
Aligatory potrafią zregenerować utracony ogon. Pomogą nam osiągnąć taką zdolnośćGeekweek - import

Znamy zwierzęta zdolne do regeneracji kończyn - traszki to potrafią, podobnie jak jaszczurki, a także ambystomy (te ostatnie w zakresie kończyn, skrzeli czy nawet fragmentów w obrębie głowy, mózgu i serca!), ale nie jest to zjawisko powszechne. Tym bardziej zaskakujący jest najnowszy przedstawiciel tej grupy, który jest przy okazji zdecydowanie największy, bo mowa o aligatorze. Najnowsze badania pokazują bowiem, że młode osobniki amerykańskiego aligatora są w stanie odbudować duże sekcje utraconych ogonów. Zespół, stworzony z naukowców Arizona State University i Louisiana Department of Wildlife and Fisheries, sugeruje, że już wcześniej podejrzewali, że coś jest na rzeczy, ale dotąd nie było dowodów.

Wcześniej naukowcy zaobserwowali bowiem to zjawisko u dziko żyjących aligatorów, ale nie mieli wiarygodnych dowodów, dlatego konieczne było przeprowadzenie odpowiednich badań. Żeby udowodnić swoją tezę, postanowili schwytać trzy żyjące dziko osobniki, które podejrzewali o regenerację i sprawdzić, czy ich ogony różnią się jakoś od typowych. Jak łatwo się domyślić, jest dokładnie tak, jak podejrzewali badacze i aligatory należą do tego elitarnego klubu zwierząt zdolnych do regeneracji kończyn. W tym przypadku mówimy jednak o ogonach - naukowcy ustalili, że zwierzęta były w stanie wyhodować ponownie jakieś 23 cm nowego ogona, co stanowi jakieś 18% całkowitej długości ich ciała.

- Co sprawia, że aligatory są interesujące, abstrahując od ich rozmiaru, jest fakt, że odrośnięty ogon zdradza w tej samej strukturze zarówno znamiona regeneracji, jak i leczenia ran. Odrastanie chrząstek, naczyń krwionośnych, nerwów i łusek było zgodne z poprzednimi badaniami na temat regeneracji ogonów jaszczurek z naszych laboratoriów i innych - tłumaczą. Oznacza to, że nowe ogony nie są idealnymi replikami oryginałów i sekcja pokazała, że zamiast mięśni szkieletowych znaleźć można było w nich tkankę łączną podobną do zbliznowaceń. Co więcej, zamiast kości podzielonej na kręgi, nowy ogon był wspierany przez niepodzieloną na segmenty tubą chrząstki, a do tego łuski na nowym ogonie były upakowane bardziej gęsto.

Niemniej, to wciąż bardzo imponujące jak na zwierzę tego rozmiaru i podnosi pytania o ewolucję regeneracji kończyn: - Przodkowie aligatorów, dinozaurów i ptaków podzielili się jakieś 250 mln lat temu. Nasze odkrycie, że aligatory zachowały komórkową maszynerię do regeneracji ogona, podczas gdy ptaki ją utraciły, stawia pytanie o to, kiedy ta ewolucyjna zdolność zniknęła. Czy są skamieliny dinozaurów, których rodowód doprowadził do współczesnych ptaków, które regenerowały ogony? Nie znaleźliśmy jeszcze dowodów w opublikowanej literaturze - dodają.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas