Dinozaury zniknęły z Ziemi w ciągu zaledwie 15 lat po uderzeniu kosmicznej skały

Wielkie gady dominowały na Błękitnej Planecie przez 135 milionów lat. Jednak ostatecznie spotkała je tragiczna klęska, która nadeszła z głębi kosmosu. Wystarczyło tylko kilka lat, by władzę nad Ziemią zaczęły przejmować ssaki.

Wśród naukowców od dawna krążyły trzy teorie dotyczące katastrofy, która zakończyła panowanie nad Ziemią dinozaurów. Pierwsza mówiła o masowych wybuchach wulkanów i przemianie dużych połaci Ziemi w krainy lawą płynące. Druga tłumaczyła to uderzeniem komety, która przybyła z rubieży Układu Słonecznego. Tymczasem okazuje się, że wyjaśnienie jest nieco inne, ale dobrze nam znane.

Najnowsze badania w kraterze uderzeniowym Chicxulub, znajdującym się na Półwyspie Jukatan, wyjaśniają tę wielką zagadkę. Tym razem już ostatecznie. Panowanie dinozaurów nad naszą planetę zakończyła 12-kilometrowa planetoida. Naukowcy porównali skład chemiczny próbek pobranych z krateru z pyłem meteorytowym.

Reklama

Następnie w badanych warstwach sprzed 66 milionów lat odkryli duże ilości irydu. Co prawda często występuje on w skorupie ziemskiej, ponieważ nasza planeta też jest kosmiczną skałą, ale nie pojawia się on w warstwach sprzed milionów lat. Jak wskazują naukowcy, drugim źródłem irydu są planetoidy. I to właśnie jedną z nich typują jako siewcę zagłady wielkich gadów.

Jakby tego było mało, badania pokazują, że zaledwie od 10 do 20 lat po uderzeniu planetoidy z Ziemi zniknęły wszystkie dinozaury. Dlaczego tak szybko? Ze względu na ich ogromne rozmiary. Pył wypełnił atmosferę, nadeszły zmiany klimatyczne, które dotknęły całą planetę. W skutek tego rośliny zostały odcięte od życiodajnych promieni słonecznych, a dinozaury od źródła pokarmu. Przetrwały tylko małe ssaki, które nie potrzebowały dużych ilości jedzenia.

Tak naprawdę ten globalny kataklizm wyszedł nam, ludziom, na dobre. Władzę nad światem szybko przejęły bowiem ssaki, a później małpy i ludzie. Gdyby kosmiczna skała nie uderzyła w Ziemię, to całkiem możliwe, że do dziś światem rządziłyby gady. Co ciekawe, wielu ekspertów uważa, że z wyglądu przypominałyby ludzi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. une.edu.au

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy