Jesteśmy coraz bliżej poznania języka delfinów. Pomaga sztuczna inteligencja

Delfiny to jedne z najbardziej przyjaznych zwierząt wodnych świata. Gdy ludzie znajdą się w tarapatach, to zwykle jako pierwsze spieszą z pomocą. Wielu uważa, że są to zaraz po człowieku najbardziej inteligentne stworzenia.

Niestety, żebyśmy mogli to zweryfikować, najpierw musimy poznać ich skomplikowany język. Chociaż badania tych pięknych i fascynujących stworzeń prowadzone są od wielu dekad, to jednak wciąż w tej materii nie nastąpił długo oczekiwany przełom. Naukowcy nie tracą jednak nadziei, bo z pomocą przyszły właśnie zaawansowane technologie sztucznej inteligencji, znane nam dobrze z internetowych tłumaczy.

Dotychczas udało nam się odnotować 300 rodzajów sygnałów wykorzystywanych przez delfiny do porozumiewania się pomiędzy sobą. Do tego dochodzą również subtelna mowa ciała, która wyrażana jest poprzez skoki i obroty. Dla nas są to zwykle gwizdy i forma zabawy, ale może za nimi kryć się inteligentna rozmowa na poziomie, na którym konwersacje prowadzimy pomiędzy sobą my, ludzie.

Reklama

Całkiem niedawno naukowcy odkryli, że delfiny butlonose mają przypisane imiona. Na określone dźwięki je charakteryzujące potrafią nawet odpowiedzieć. Badacze są pewni, że nie są to bezsensowne wiadomości, a złożone zdania i kryjące się za nimi myśli. Zagadkę planują rozszyfrować naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie.

W tym celu rozpoczęli oni współpracę z startupem Gavagai AB, który specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do analizy i tłumaczenia języka ludzkiego w dziesiątkach odmian. Teraz, na potrzeby naukowców, opracowują oni algorytm uczenia maszynowego. Powstaje on na podstawie doświadczenia zebranego w badaniach tych stworzeń na przestrzeni ostatnich dekad. Jego zadaniem będzie nauczenie się charakterystycznych sekwencji sygnałów, ich analiza, połączenie w sensowe zwroty i ostatecznie zamiana ich na ludzki język.

Algorytm będzie uczył się rozpoznawać sygnały wydawane przez delfiny butlonose zamieszkujące oceanarium w Sztokholmie. „Mamy nadzieję, że będziemy w stanie zrozumieć delfiny za pomocą technologii sztucznej inteligencji. Wiemy, że delfiny mają złożony system komunikacyjny, ale nie wiemy jeszcze, o czym rozmawiają” - powiedział Jussi Karlgren, naukowiec z Królewskiego Instytutu Technologii i założyciel startupu Gavagai.

Jak pewnie się domyślacie, cel projektu szwedzkich naukowców wybiega jednak poza tylko rozwikłanie i zrozumienie języka delfinów. Przede wszystkim chcą oni rozpocząć zupełnie nowy rozdział w historii ludzkości, polegający na idealnym porozumiewaniu się ludzi z innymi gatunkami zwierząt. Oczywiście, tylko tymi, które są do tego zdolne. Takie dobrodziejstwo będzie można wykorzystać np. w akcjach ratowniczych na akwenach lub odkrywaniu zagadek skrywanych przez oceany. Delfiny to niezwykłe stworzenia, które dysponują przecież niesamowitymi zdolnościami.

Źródło: GeekWeek.pl/Bloomberg/Gavagi / Fot. Pixabay

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama