Kluczowy lodowiec szybko topnieje. Naukowcy alarmują

NASA i ESA udostępniły specjalne nagranie, pokazujące topnienie lodowca na Grenlandii. Badania wskazują, że ilość utraconego lodu jest wręcz szokująca.

Naukowcy po raz pierwszy pokazali skalę topnienia lodowca Grenlandii. Tempo alarmuje
Naukowcy po raz pierwszy pokazali skalę topnienia lodowca Grenlandii. Tempo alarmuje@MadsPeterIverseTwitter

Naukowcy zbadali tempo topnienia lodowca Grenlandii

Film pokazuje, że krawędzie pokrywy lodowej topnieją szybciej niż jego środek, szczególnie w miejscach, w których lodowce wpadają do morza. Analizy dokonał zespół naukowców z Northumbria University. Wykorzystali do nich dane zebrane z dwóch satelitów CryoSat-2 i ICESat-2, z których pierwsza należy do ESA, a druga do NASA.

CryoSat-2 wykorzystuje radar do pomiaru wysokości powierzchni Ziemi, podczas gdy ICESat-2 wykorzystuje pomiary laserowe. Wyniki pokazały, że pokrywa lodowa przerzedziła się średnio 1,2 metra w ciągu 13 lat. Największe zmiany miały miejsce w latach 2012 i 2019, kiedy letnie temperatury były wyjątkowo wysokie, a pokrywa lodowa traciła ponad 400 kilometrów sześciennych swojej objętości każdego roku.

Jednak patrząc na całą pokrywę widać, że krawędzie lodowca straciły średnio 6,4 metra. Największe straty odnotowano na lodowcach wylotowych, które wpadają do morza. Lodowiec Zachariae Isstrøm roztopił się aż o 75 metrów.

Alarmujące tempo topnienia

Obserwacje satelitarne pokazały, że w latach 2010-2023 Grenlandia straciła 2347 kilometrów sześciennych lodu. Według National Oceanic and Atmospheric Administration pokrywa lodowa Grenlandii traci masę od 1998 roku. Według naukowców tempo topnienia jest naprawdę alarmująca.

Kontrola tempa topnienia lodowca Grenlandii jest niezwykle istotna z perspektywy naszej cywilizacji. To obecnie drugi co do wielkości czynnik przyczyniający się do wzrostu poziomu mórz. Topnienie lodu Grenlandii wpływa również na globalną cyrkulację oceaniczną i zakłóca wzorce pogodowe. Według naukowców dostępność aktualnych danych na temat tempa topnienia będzie miała kluczowe znaczenie w przygotowaniu i dostosowaniu się do skutków zmian klimatycznych.

Najnowsza analiza została przygotowana przez brytyjskie Centre for Polar Observation and Modelling, będąca programem kolaboracji sześciu uniwersytetów British Antarctic Survey z siedzibą na Northumbria University. Jego głównym celem jest testowanie rozwiązań w dziedzinie obserwacji i modelowania procesów zachodzących w polarnych regionach Ziemi

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas