Najwyższy szczyt na świecie – to nie jest Mount Everest!

Mount Everest nie jest najwyższą górą na świecie? Jeśli mierzyć wysokość szczytu od jego podstawy to jedna góra, a w zasadzie wulkan, bije Everest na głowę. Dodatkowo w kolejce do najwyższego szczytu na naszej planecie jest jeszcze inny kandydat, ale mierzenie jego wysokości jest dość…niezwykłe.

Nie najwyższy na świecie Mount Everest

Mount Everest, a w zasadzie Czomolungma (Boginia Matka Śniegu), znajduje się w Himalajach Wysokich, na granicy między Nepalem a Chinami (Tybetem). Wznosi się na wysokość 8848 m n.p.m., jednakże jeśli mierzyć wysokość góry od jej podnóży, otrzymamy "tylko" 3700 metrów.

Szczyt przez miejscową ludność uważany był za siedzibę bogów, tak jak Olimp był zamieszkiwany przez greckich bogów. Mount Everest budują granity, gnejsy oraz wapienie i łupki. Koszt pozwolenia na wejście na szczyt wynosi 11 000 dolarów amerykańskich, a całkowity koszt wyprawy może wynieść nawet 35 000 USD.

Reklama

Ciekawostką jest, że na szczycie, w skale, można zauważyć drobne skamieniałości trylobitów, krynoidów i ostracodów. Oznacza to, że w zamierzchłej przeszłości geologicznej, szczyt Mount Everestu znajdował się setki metrów pod wodą. Skały te zostały wypiętrzone wskutek wsunięcia się płyty indyjskiej pod płytę euroazjatycką.

Tajemniczy najwyższy szczyt świata

Najwyższym szczytem na Ziemi, licząc wysokość od podnóża, jest wulkan Mauna Kea na Hawajach. Przy wysokości mierzonej od poziomu morza wulkan ma 4205 m. Większość "ciała" stożka wulkanicznego znajduje się pod wodą, zatem mierząc wysokość od podnóża, Mauna Kea wznosi się na wysokość aż 10 203 metrów! Wulkan w tej konfiguracji jest wyższy od Mount Everestu o niebywałe 6 503 metry.

W języku hawajskim Mauna Kea znaczy "biała góra". Jest to najwyższy szczyt archipelagu Hawajów. Wulkan zaczął wyrastać z dna Oceanu Spokojnego około 800 000 lat temu, z kolei ostatnia erupcja miała miejsce około 4 500 lat temu.

Na szczycie wulkanu znajdują się obserwatoria astronomiczne, w których badane jest m.in. kosmiczne promieniowanie podczerwone, wykonywane są tu również różnego rodzaju obserwacje Wszechświata oraz wykonywane są zdjęcia galaktyk.

Kolejny "najwyższy" szczyt Ziemi

To będzie już trzecia "najwyższa" góra na naszej planecie. Wszystko za sprawą podejścia względem mierzenia wysokości. Mieliśmy już do czynienia z wysokością nad poziomem morza oraz wysokością od podnóża, można jeszcze mierzyć odległość od... jądra Ziemi.

Ziemia nie jest kulą, lecz geoidą - oznacza to, że niektóre obszary planety są położone wyżniej, niż inne, i chodzi tu o obszary większe niż powierzchnia Polski, czy Francji. Wskutek ruchu obrotowego Ziemi, nasza planeta jest dodatkowo nieco spłaszczona na biegunach, a "wybrzuszona" na równikach.

Zatem, jeśli mierząc odległość od jądra Ziemi, najwyższym szczytem powinien być Chimborazo. Jego szczyt znajduje się aż o 2 kilometry dalej od środka ziemi, niż szczyt Mount Everestu.

Chimborazo jest wygasłym stratowulkanem położonym w Ekwadorze. Wznosi się na wysokość 6263 metrów nad poziomem morza. Jego szczyt pokryty jest lodowcami, za sprawą tego, że "przebija" granicę wiecznego śniegu, która znajduje się na wysokości 4800 m. W języku keczua nazwa wulkanu "oznacza wielką śnieżną górę".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mount Everest | góry | najwyższy szczyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy