Nie uwierzycie, ale trzmiele lubią grać w piłkę dla zabawy, podobnie jak psy!

Piłką potrafią i lubią grać m.in. ludzie, psy, czy małpy. Do tego grona dołączyły także… trzmiele. Tak, te małe owady wręcz uwielbiają tego typu zabawy! Niecodzienne zachowanie owadów poznaliśmy, dzięki wynikom badań naukowców.

Naukowcy przeprowadzili interesujące eksperymenty na trzmielach związane z toczeniem piłki - miało to na celu sprawdzenie, czy ich zachowanie spełnia kryteria zabawy. Owady "robiły co w ich mocy", aby przetoczyć dane im kulki, co ważniejsze, robiły to bez wyraźnej zachęty. Zauważono, że młodsze osobniki przetoczyły więcej kulek, niż starsze, czyli podobnie jak dzieci i młode zwierzęta.

Naukowiec dodaje: - Mogą rzeczywiście doświadczać pewnego rodzaju pozytywnych stanów emocjonalnych, nawet jeśli są one szczątkowe, jak inne większe puszyste lub nie tak puszyste zwierzęta.

Reklama

Zabawa, czy tylko odruchy? Jak rozpoznać rozrywkę?

Według naukowców można wyróżnić pięć kluczowych czynników, które decydują o tym, czy dane zachowanie jest "rozrywką", czy też ma jakąś inną korzyść w zakresie przetrwania:

  • Zachowanie nie przyczynia się do natychmiastowej korzyści adaptacyjnej lub strategii przetrwania
  • Zabawa jest dobrowolna, satysfakcjonująca i spontaniczna
  • Zachowania w zabawie powinny różnić się od zachowań, które są wykorzystywane w poszukiwaniu jedzenia lub partnera
  • Zabawa jest powtarzana, ale nie "stereotypowa"
  • Zabawa została zainicjowana w warunkach bezstresowych

Nowe badanie dotyczące zabawy trzmieli bazuje na wcześniejszej pracy, w której zwierzęta te szkolono, by rzucały kulkami w zamian za nagrodę. W nowych badaniach naukowcy wyszkolili 42 owady, aby znalazły swobodnie poruszające się kule w jednej z dwóch kolorowych komór. Przy kolejnym umieszczeniu trzmieli w komorach, okazało się, że wykazały one preferencję do koloru komór, w której bawiły się kulkami.

W kolejnym eksperymencie w komorze umieszczono 45 trzmieli. Aby dostać się do jedzenia, musiały przejść po niczym nieogrodzonej ścieżce, a po obu stronach drogi miały ułożone kulki. Okazało się, że zwierzęta zaczęły nimi poruszać. Naukowcy zauważyli, że owady toczyły kulki, gdy nie było oczywistego powodu, aby to zrobić, co wskazuje, że takie zachowanie było spontaniczne.

Trzmiele podczas badań wielokrotnie toczyły kulkami, nawet do 117 razy dla jednego owada. Wykonując takie zachowania, nie uzyskiwały żadnych dodatkowych korzyści. Galpayage powiedział: - Ten rodzaj odkrycia ma wpływ na nasze zrozumienie wrażliwości i dobrostanu owadów i, miejmy nadzieję, zachęci nas do poszanowania i ochrony życia na Ziemi jeszcze bardziej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trzmiele | przyroda | eksperymenty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy