Reklama

Nowa wyspa pojawiła się na Antarktyce! Udało się ją sfotografować

Efekty coraz szybciej postępujących zmian klimatycznych zaczynają ukazywać się nam w najbardziej nieoczekiwany sposób. U wybrzeży Antarktydy właśnie pojawiła się nowa wyspa.

U wybrzeży Antarktydy pojawiła się nowa wyspa

Najlepszym przykładem globalnego ocieplenia i coraz szybciej postępujących zmian klimatu właśnie stała się Antarktyka. Naukowcy z Australian Antarctic Division informują, że pojawiła się nowa wyspa. To ogromne zaskoczenie. Niestety, negatywne. Potwierdza ono, że nawet w tej części świata nie obejdzie się bez wielkich zmian, które już są widoczne gołym okiem.

Nowa wyspa to efekt postępujących zmian klimatycznych

Nowa wyspa składa się z dużej, ciężkiej czapy lodu spoczywającej na podwodnym szczycie. Naukowcy tłumaczą, że jej pojawienie się to efekt rozpadu szelfu lodowego Glenzer i Conger, a to z kolei bezpośrednio związane jest ze wzrostem temperatury wody. Naukowcy uważają, że wyspa znajdowała się pod lodem przez ostatnich kilka stuleci.

Reklama

— Jest bez wątpienia podobna do innych lodowych wysp, takich jak Bowman Island — napisał na stronie NASA Earth Observatory naukowiec John Gibson. Jako że takie wyspy są większymi odmianami gór lodowych, podobnie do nich są nietrwałe. Śnieg i lód gromadzące się na powierzchni mogą zakłócić  równowagę wyspy, przez co w końcu może ona odpłynąć lub przewrócić się i rozpaść na mniejsze góry lodowe.

W Antarktyce pojawią się setki takich wysp

Obrazy satelitarne wykonane przez ICESat-2 pokazują, że wyspa ma obecnie ok. 35 metrów wysokości i góruje nad swoim lodowym otoczeniem. Naukowcy są pewni, że w przyszłości, gdy klimat dalej będzie się ocieplał, w Antarktyce zacznie pojawiać się o wiele więcej tego typu wysp.

Zespół z Australian Antarctic Division zamierza w najbliższym czasie wysłać misję w celu zbadania tej zagadkowej formacji. Chociaż na zdjęciach satelitarnych ukazuje się nam wyspa, to jednak naukowcy chcą osobiście sprawdzić, czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z prawdziwą wyspą.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy