Nowe węgorzopodobne stworzenie zostało odkryte na bagnach Florydy

Wygląda na to, że mieszkańcy Florydy doczekali się nowego sąsiada albo przez lata nie wiedzieli o jego istnieniu, a ten jest naprawdę wyjątkowy - wygląda jak węgorz, ale ma cętki jak lampart, a z jego ciała wystają dwie małe ręce wyposażone w skrzela!

Nowe węgorzopodobne stworzenie zostało odkryte na bagnach Florydy
Nowe węgorzopodobne stworzenie zostało odkryte na bagnach FlorydyGeekweek

Taką właśnie kreaturę, która zostanie zapewne sklasyfikowana jako nowy gatunek beznogiej salamandry albo syreny, odnaleziono na bagnach Panhandle. Została ona oficjalnie nazwana Siren reticulata albo Syrena siatkowa i zdaniem naukowców jest to jeden z największych gatunków odkrytych na terenie Stanów Zjednoczonych w ciągu 100 ostatnich lat.

Jak twierdzą autorzy odkrycia opisanego w magazynie PLOS One: - W tym badaniu wykorzystujemy morfologiczne i genetyczne dowody, żeby opisać wcześniej nierozpoznane gatunki południowych obszarów Alabamy i bagien Florydy. Nowe stworzenie nazwaliśmy Siren reticulata, przyszłe badania przyniosą więcej precyzyjnych informacji i z pewnością ujawnią dodatkowe nieopisane gatunki w ramach tej rodziny.

Autorzy badania spędzili pięć lat przeszukując Florida Panhandle, zanim udało im się znaleźć wystarczająco dużo okazów do opisania gatunku. Jeden z nich, David A. Steen, pracujący w Georgia Sea Turtle Center, schwytał pierwszego przedstawiciela Syreny siatkowej podczas łapania żółwi w Eglin Air Force Base w Okaloosa County już w 2009 roku.

Później podjął próbę znalezienia kolejnych okazów, ale niestety mu się nie udało - dopiero rok 2014 przyniósł przełom, kiedy to udało się złapać więcej osobników w okolicach Lake Jackson w Walton County na Florydzie. Jak donosi zresztą National Geographic, od dekad w tym rejonie pojawiały się plotki o cętkowanym stworzeniu przypominającym węgorza, pływającym w bagnach Florydy i Alabamy - mówiło się o nim jak o mitycznej bestii.

Trudności w złapaniu okazów wzięły się zaś stąd, że gatunek ten spędza całe życie pod powierzchnią wody, a że do tego lubi mętną wodę, to obserwacja była jeszcze trudniejsza. Jak twierdzą badacze: - W oczy od razu rzuca się tu wyjątkowy siatkowy wzór tej syreny, zupełnie inny niż u poznanych dotąd gatunków, a do tego wyraźnie mniejsza głowa niż u innych syren.

Jak dowiadujemy się jeszcze z badania, gatunek ma wydłużone ciało przypominające węgorza, dwie kończyny przednie, linię boczną, zewnętrzne skrzela, wyrostek przypominający róg w miejscu, gdzie inne salamandry mają kość przedszczękową i nie ma powiek. - Miejmy nadzieję, że nasze odkrycie zachęci innych do badań nad tym fascynującym gatunkiem - dodają badacze.

Źródło: GeekWeek.pl/geek.com/Fot. Plos One

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas