Odkryto olbrzymie wysypisko śmieci 11 kilometrów pod powierzchnią wody
Ziemia z roku na rok staje się coraz większym wysypiskiem śmieci. Najgorszy jest w tym wszystkim fakt, że problem ten najbardziej dotyka mórz i oceanów, w których funkcjonują przecież bardzo delikatne ekosystemy stworzeń.
Wszyscy wiemy już, że unoszące się na wodach Oceanu Spokojnego plamy śmieci potrafią być kilka razy większe od Polski, a teraz dochodzą do nas przerażające wieści z samych morskich głębin.
Naukowcy z Japońskiej Agencji do spraw Nauki i Technologii Morskiej (JAMSTEC) i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zainicjowali projekt, w ramach którego zbadali dno morskie słynnego na cały świat Rowu Mariańskiego znajdującego się na obszarze Oceanu Spokojnego.
Okazuje się, że na głębokości blisko 11 kilometrów pod powierzchnią wody leżą plastikowe odpady wyprodukowane przez ludzi. W trakcie 5010 nurkowań odkryto 3425 przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego.
Głównie były to plastikowe granulki o rozmiarach większych niż 5 milimetrów, ale odkrywano też rozpuszczone tworzywo sztuczne w formie zawiesiny. Blisko 90 procent wszystkich przedmiotów było jednorazowymi opakowaniami.
W trakcie badań napotkano też 124 stworzenia morskie, które wchodziły w interakcje w plastikowymi śmieciami. Jedne się nim żywiły, drugie zaplątywały się w kawałki sieci rybackich.
„Przez bardzo powolny rozwój i endemiczność rozmieszczenia delikatnych morskich ekosystemów, odzyskanie ich będzie bardzo trudne, gdy zostaną poważnie zniszczone przez działalność ludzką” - powiedział Sanae Chiba, autor projektu JAMSTEC i ONZ.
To kolejny raz, w dobitny sposób pokazuje, że to właśnie plastikowe reklamówki jednorazowego użytku potrafią siać największe spustoszenie nie tylko na lądzie, ale przede wszystkim w wodzie, i to na głębokości 11 kilometrów pod powierzchnią wody.
Najważniejsze, że coraz więcej krajów świata zaostrza przepisy dotyczące sprzedaży plastikowych reklamówek jednorazowego użytku, a w ciągu kolejnych lat całkowicie zakaże ich sprzedaży. Mocno ograniczona zostanie też produkcja plastikowych butelek.
Źródło: GeekWeek.pl/JAMSTEC/National Geographic/ Fot. JAMSTEC