Ogromny las skrywał się przez tysiące lat. Przewiduje naszą przyszłość

W Parku Narodowym Yellowstone przez 6000 lat skrywał się zamknięty las, który odsłoniły topniejące niedawno lody. Może nam dużo powiedzieć o naszej przyszłości i zmianach klimatycznych.

Topniejący lód odkrył ślady prehistorycznego lasu
Topniejący lód odkrył ślady prehistorycznego lasuDaniel Stahlemateriały prasowe

Tajemniczy las ukryty przed światem

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Stanu Montana w Greater Yellowstone Ecosystem. Uformował się ok. 6000 lat temu na płaskowyżu Beartooth w Górach Skalistych, na wysokości 3091 metrów. Obecnie to niestety bardziej cmentarz leśny po wielu sosnach.

Co dziwne, szczątki zostały odkryte około 180 metrów powyżej miejsca, w którym po dziś dzień znajdują się drzewa, co wskazuje, że warunki w regionie uległy znacznym zmianom klimatycznym.

Naukowcy którzy dokonali odkrycia twierdzą, że las kwitł przez wieki, dopóki klimat nie zaczął się ochładzać około 5500 lat temu z powodu spadku letniego promieniowania słonecznego. Niższe temperatury przesunęły linię drzew w dół zbocza i przekształciły wysokogórski krajobraz z lasu w tundrę, która istnieje do dziś.

Prawdopodobnie późniejsza aktywność wulkaniczna na półkuli północnej spowodowała spadek i tak niskich temperatur w regionie. Las sosnowy został szybko zamknięty w lodzie, gdzie pozostał zachowany do teraz.

Ślad zmian klimatu?

Ponieważ linia drzew była kiedyś wyższa na Płaskowyżu Beartooth, wskazuje to, że warunki tam były cieplejsze. Naukowcy ustalili, że drzewa prawdopodobnie rosły, gdy średnie temperatury w ciepłym sezonie (od maja do października) wynosiły około 6,2 stopni Celsjusza, czyli mniej więcej tyle samo, co w połowie do końca XX wieku.

Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences. Jeden ze współautorów artykułu, profesor David McWethy, stwierdził, że odkrycie to dostarczyło pierwszych dowodów z alpejskiego obszaru ekosystemu, które wskazują, że dojrzałe lasy powstały na zboczach, gdy temperatury były cieplejsze.

To dość dramatyczny dowód na zmianę ekosystemu spowodowaną ociepleniem temperatury. To niesamowita historia tego, jak dynamiczne są te systemy
profesor McWethy cytowany w oświadczeniu do badań Uniwersytetu Stanu Montana.

Jak wyniki analizy są specyficzne dla danego miejsca, istnieją silne powiązania z kontrolą klimatu na wysokości linii drzew na całym świecie.

- Temperatury sezonu wegetacyjnego są głównym czynnikiem kontrolującym wysokość i szerokość geograficzną linii drzew. Jednak w poszczególnych lokalizacjach linii drzew inne czynniki, takie jak wilgoć, wiatr, pokrywa śnieżna i zakłócenia powodowane przez człowieka, mogą odgrywać ważną rolę w dyktowaniu struktury lasu i granic ich wysokości - podsumowuje Greg Pederson, jeden z autorów badań.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas