Reklama

Pierwsza ekspedycja badawcza odkrywa nieznany ekosystem Antarktydy

Na Antarktydzie pracuje już pierwszy zespół badawczy, którego zadaniem jest odkrycie największych tajemnic tego najmniej przez ludzkość zbadanego kontynentu. Szykują się niesamowite odkrycia.

W lipcu ubiegłego roku cały świat obserwował proces pękania Lodowca Szelfowego Larsena na Antarktyce. Wówczas satelita Sentinel-1 przesłał spektakularne zdjęcia, na których mogliśmy zobaczyć odłamanie się ogromnej góry lodowej o nazwie A-68. Ma ona obecnie powierzchnię aż 5800 kilometrów kwadratowych, a więc jest ponad 10 razy większa od powierzchni Warszawy.

Naukowcy natychmiast ogłosili, że chcą zbadać te obszary. British Antarctic Survey, czyli brytyjska rządowa organizacja naukowa, poinformowała o zorganizowaniu wyprawy naukowej na nową górę lodową. Teraz dowiadujemy się, że trwają analizy zgromadzonych danych.

Reklama

Badacze wykorzystali fakt powstania szczeliny i badają delikatny ekosystem, który może liczyć sobie nawet ponad 100 tysięcy lat. Wyprawa rozpoczęła się na Falklandach, a naukowcy spędzili na badaniach obszaru lodowca Larsena ok. 3 tygodnie.

Przyrodnicy wierzą, że uda im się zbadać dziewiczy ekosystem tak dobrze, jak to tylko możliwe, w którym skrywają się nieznane światu formy życia.

Czasu na takie badania jest niewiele, bo z każdym dniem zaczyna on przenikać do wód Oceanu Antarktycznego i jest zanieczyszczany miliardami ton wyprodukowanych przez ludzkość najróżniejszych odpadów.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. BAS

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne